| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Available Constructions | Standalone Pressure Regulator |
| Pressure Registration | Internal |
| Approximate Weight | 1 Pound / 0.5 Kg |
| Characteristic | Compact |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Available Constructions | Standalone Pressure Regulator |
| Pressure Registration | Internal |
| Approximate Weight | 1 Pound / 0.5 Kg |
| Characteristic | Compact |
| Shutoff Class | Class IV (FCI 70-2) |
|---|---|
| Static Destruction Limit | 100 MA |
| Warranty Period | 1 Year |
| Valve Type | Pneumatic |
| Deviation | ≤1 % |
| Input Signal Range | 4 - 20mA Nominal |
|---|---|
| Maximum Air Supply Pressure | 7bar G |
| Minimum Air Supply Pressure | 1.4bar G |
| Operating Temperature | -10°C - 80°C |
| Minimum Input Signal (loop - Powered) | 3.6mA |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Protection Class | IP66 |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Approvals | Available For HART, PROFIBUS-PA And FOUNDATION Fieldbus Networks |
| Packaging Details | cardboard box |
| Torque Range | 10 Nm - 4000 Nm (standard) |
|---|---|
| Speed Range | 0.5 Rpm To 60 Rpm (depending On Model) |
| Ingress Protection | IP68 |
| Control Voltage | 24V DC Or 230V AC |
| Ambient Temperature | -30°C To +70°C (standard) |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F |
|---|---|
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Action | Single Acting Or Double Acting, Direct Or Reverse |
| Linear (standard) | 5-120 Mm / 0.2-4.7 In |
| Mounting Position | Upright, Condensate Drainage Downwards |
|---|---|
| Operating Media | Air/Gas/Liquid |
| Body Style | 2-way |
| Temperature Of Media | Low Temperature |
| Maximum Current | 30 VDC Compliance Voltage |
| Direction Of Action | Reversible |
|---|---|
| Signal Range | 4 To 20 MA |
| Hysteresis | ≤0.3 % |
| Customized Support | OEM |
| Media | Gas, STEAM, WATER |
| Operational Pressure Range | ANSI 150 - 1500 |
|---|---|
| Power | Pneumatic |
| Repeatability | 0.1% |
| Port Size | 1/8" NPT |
| Packaging Details | As required |