| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
|---|---|
| Ambient Air Temperature For Operation | -40...80 °C (-40...176 °F) |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Maximum Pressure | 6 Bar ,90 Psi |
| Model Number | Masoneilan SVI1000/SVI2/SVI3 |
|---|---|
| Material | Alumium/stainless Steel |
| Sub-Type | Digital |
| Brand Name | Masoneilan |
| Communication Mode | HART 7 |
| Model Number | 4700E/SVI2/SVI3 |
|---|---|
| Material | Alumium/stainless Steel |
| Sub-Type | Digital |
| Brand Name | Masoneilan |
| Communication Mode | HART 7 |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA ,10.0 VDC Plus Line Losses |
|---|---|
| Input Signal Range | 4 - 20 MA |
| Compliance Voltage | 10 To 32 VDC @ 20 MA |
| Effective Resistance | 500 Ω @ 20 MA Typical |
| Communications | HART Protocol (Logix 382X- Only) |
| Supply Media | Air, Natural Gas |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Communication Protocol | HART |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Certifications | ATEX, CUTR, PED |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 Or 6-30 Psi, 0.2 -1.0 Or 0.4 -2.0 Bar Pneumatic Signal |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Pneumatic |
| Max Outlet Pressure | 50 Psi |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA ,10.0 VDC Plus Line Losses |
|---|---|
| Input Signal Range | 4 - 20 MA |
| Compliance Voltage | 10 To 32 VDC @ 20 MA |
| Effective Resistance | 500 Ω @ 20 MA Typical |
| Communications | HART Protocol (Logix 382X- Only) |
| Temperature Range | -196 °C To +343 °C; Varilog: -29 °C To +343 °C |
|---|---|
| Pressure Ratings | ANSI 150-1500 (flange), ANSI 150-2500 (flangeless/threaded) |
| Conditions | New |
| Actuator | Spring Diaphragm (direct/reverse Action) |
| Application | Low Flow Applications |
| Supply Pressure | 0.14 To 0.7 MPa= 1.4 To 7 Bar = 20 To 102 Psi |
|---|---|
| Ingaress Protection | IP66 |
| Weight | 2.7kg/2.8kg |
| Flow Capacity | 80 LPM (sup = 0.14 MPa)2.83 CFM (sup = 20 Psi) |
| Repeatability | ±0.5% F.S |
| Input Signal | 4 To 20 MA DC Constant Current With 30 VDC |
|---|---|
| Supply Pressure | 0.3 Bar (5 Psi) Above Actuator Requirement |
| Supply Medium | Air Or Natural Gas |
| Independent Linearity | ±2 Percent Of Output Signal Span |
| Hysteresis | 0.6 Percent Of Span |