| Operational Pressure Range | Up To 16 Bar |
|---|---|
| Media | Oil And Water |
| Actuation Types | 24 VDC,110/120 VAC,200/240 VAC |
| Flange Types | ANSI, PN, JIS |
| Max Flow | 3,170 GPM |
| Air Flow Capacity | 2.0 M³/h At 0.6 Bar Output |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC (optional 0-20 MA) |
| Pneumatic Connection | 1/4 NPT / G1/8 |
| Ambient Temperature | -20 °C To +70 °C |
| Weight | Approx. 0.35 Kg |
| Air Flow Capacity | 2.0 M³/h At 0.6 Bar Output |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC (optional 0-20 MA) |
| Pneumatic Connection | 1/4 NPT / G1/8 |
| Ambient Temperature | -20 °C To +70 °C |
| Weight | Approx. 0.35 Kg |
| Air Flow Capacity | 2.0 M³/h At 0.6 Bar Output |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC (optional 0-20 MA) |
| Pneumatic Connection | 1/4 NPT / G1/8 |
| Ambient Temperature | -20 °C To +70 °C |
| Weight | Approx. 0.35 Kg |
| Air Consumption | 0.082 Nm³/h @ 4.1 Bar(0.048 SCFM @ 60 Psi) |
|---|---|
| Sensitivity | ≤ 0.25 % |
| Communications | HART 6 And 7 |
| Output Air Capacity | 20.8 Nm³/h @ 4.1 Bar(12.2 SCFM @ 60 Psi) |
| Customized Support | OEM |
| Supply Pressure | 1.4 To 6 Bar (20 To 90 Psi) |
|---|---|
| Perm. Operating Voltage | 9 To 32 V DC, Power Supply Over Bus Line |
| Hysteresis | ≤ 0.3 % |
| Sensitivity | ≤ 0.1 % |
| Permissible Ambient Temperature | -40 To +80 °C, With Metal Cable Gland |
| Model Number | Masoneilan SVI1000/SVI2/SVI3 |
|---|---|
| Material | Alumium/stainless Steel |
| Sub-Type | Digital |
| Brand Name | Masoneilan |
| Communication Mode | HART 7 |
| Repeatability | +/- 0.2% F.S. |
|---|---|
| Air Consumption | 0.9 SCFM @ 20 Psi |
| Valve Position Confirmation | 4- 20mA Output Monitoring Signal (same Type As Input Signal) |
| Supply Pressure | 20 To 100 Psi (filtered, Dry, Oil Free Air) |
| Air Connections | 1/4" NPT |
| Air Capacity | 30 .6 Nm 3 /h @ 4 .1 Bar (18 SCFM @ 60 Psi) |
|---|---|
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Air Consumption | 0 .082 To 0 .637 Nm 3 /h @ 4 .1 Bar (0 .048 To 0 .375 SCFM @ 60 Psi |
| Condition | New |
| Packaging Details | cardboard box |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA ,10.0 To 30.0 VDC |
|---|---|
| Compliance Voltage | 10.0 VDC @ 20 MA |
| Effective Resistance | 495 Ω @ 20 MA Typical Add 20 Ω When HART Communication Active |
| Communications | HART Protocol |
| Transport And Storage Temperature Range | -40° To 176°F (-40° To 80°C) |