| Port | Main Ports In China |
|---|---|
| Packaging Details | Packing type: cardboard box Dimension: Weight: Approx. 3582: 2.5 kg/set (5.5 pounds) 3582i: 3.6 kg/se(8 pounds) |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Week |
| Place of Origin | Guangdong, China |
| Brand Name | Fisher |
| Air Supply Pressure | 1.4 - 7.0 Bar ( 20 - 100 Psi ) |
|---|---|
| Operating Temperature | -30~+80℃(-22~+176°F) |
| Protection Class | IP66 |
| Min./ Max.Current | 3.6 MA/ 50 MA |
| Body Material | Aluminium |
| Communication Protocol | HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 145 Psi |
| Temperature Of Media | Normal Temperature, Medium Temperature, Low Temperature, High Temperature, Other |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Supply Pressure | 0.14 To 0.7 MPa= 1.4 To 7 Bar = 20 To 102 Psi |
|---|---|
| Ingaress Protection | IP66 |
| Weight | 2.7kg/2.8kg |
| Flow Capacity | 80 LPM (sup = 0.14 MPa)2.83 CFM (sup = 20 Psi) |
| Repeatability | ±0.5% F.S |
| Load Impedance | ≤ 8.2 V |
|---|---|
| Hysteresis | ≤ 0.3 % |
| Sensitivity | ≤ 0.1 % |
| Permissible Ambient Temperature | -20 To +80 °C, With Metal Cable Gland -40 To +80 °C |
| Output Signal | 4 To 20 MA |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 140 To 700 KPa |
| Communication System | HART6 Communication Only |
| Accuracy | ±1.0% F.S. |
| Ambient Temperature | -40 To +80°C |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 140 To 700 KPa |
| Communication System | HART6 Communication Only |
| Accuracy | ±1.0% F.S. |
| Ambient Temperature | -40 To +80°C |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Protection Class | IP66 |
| Feature | SIL 2 Approved Device |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Packaging Details | Cardboard box |
| Enclosure | Aluminum, IP66 / NEMA 4X |
|---|---|
| Actuator Type | Single-acting |
| Input Signal | 4-20 MA With HART 7 |
| Stroke Range (Linear) | 3-130 Mm |
| Rotation Range (Part-turn) | 30-100° |
| Input Signal Range | 4 - 20 MA HART |
|---|---|
| Protection | IP66 |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7.0 Bar |
| Weight Of Valve Positioner | 2.5 Kg (5.5 Lb) |
| Packaging Details | Cardboard box |