| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe/Rotary And Linear |
| Supply Pressure(Single-Acting) | 20 To 100 Psi Max (1.4 To 6.9 Bar) |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Temperature Range(arctic Version) | -53 ... +85 °C / -63 +185 °F |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Supply Power | Loop Powered, 4-20 MA |
| Measuring Cell | 400 Mbar...10 Bar (6 Psi...150psi) |
|---|---|
| Diagnostics | Basic Diagnostics, Loop Integrity |
| Flow Characteristics | Linear, Equal Percentage, Quick Opening |
| Protection | IP65/IP67 |
| Pressure Rating | 150 - 600 Psi |
| Delivery Time | 90 work days |
|---|---|
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | More than 500 units per year |
| Brand Name | Fisher |
| Model Number | 3582i |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| APPROVALS | Ex Ia / Ex NA: ATEX, IECEx, INMETRO |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Printing | Can Do Customized Printing |
|---|---|
| Product Size | Other |
| Throughput | 3Gbps |
| Color | RGBW |
| Maximum Reach | 2700mm |
| Work Radius | 819mm |
|---|---|
| Product Features | Other |
| Throughput | 3Gbps |
| Reach | 3153.7 Mm |
| Size | Customized |
| Range | 14” Through 120” (355 Through 3048 Mm) |
|---|---|
| Body Materials | Carbon Steel; Stainless Steel; Chrome-moly |
| Displacer Materials | Stainless Steel; Other Materials On Request |
| Torque Tube Materials | Inconel; Stainless Steel Other Materials On Request |
| Type | Digital Level Transmitter |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Alloy |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Pressure | High Pressure |
| Power | Hydraulic |
| Input Signal | 4-20 MA DC, HART 7 Communication |
|---|---|
| Pneumatic Output | Single / Double Acting Available |
| Flow Capacity | Up To 12.7 Nm³/h (450 Scfh) |
| Operating Temperature | -40°C To +85°C (-40°F To +185°F) |
| Enclosure Rating | IP66 |