| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Diagnostics | Yes |
| Supply Power | Loop Powered, 4-20 MA |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Alloy |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Pressure | High Pressure |
| Power | Hydraulic |
| Air Connections | G Or NPT |
|---|---|
| Brand Name | AUMA |
| Handwheel | Handwheel For Manual Operation |
| Repeatability | <0.5% |
| Linearity | <0.4% |
| Range | 14” Through 120” (355 Through 3048 Mm) |
|---|---|
| Body Materials | Carbon Steel; Stainless Steel; Chrome-moly |
| Displacer Materials | Stainless Steel; Other Materials On Request |
| Torque Tube Materials | Inconel; Stainless Steel Other Materials On Request |
| Type | Digital Level Transmitter |
| Valve Size | DN 25 To 250 NPS 1 To 10 |
|---|---|
| Material | Steel |
| Nominal Pressure | PN 10 To PN 40 CL 150 And 300 |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |
| Temperature Range Of Medium | –100 To +400 °C –148 To +752 °F |
| Product Name | Neles ND7000 ND9000 Ntelligent Valve Controller |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Delivery Time | 90 work days |
| Type Of Duty | SA: S2 - 15/30 Min; SAR: S4 - 25/50%, S5 - 25% |
|---|---|
| Torque Range | Refer To Name Plate (adjustable Tripping) |
| Output Speed | Refer To Name Plate |
| Turns Per Stroke | 1-500 (standard); Up To 5,000 (option) |
| Heater Power | 12.5-25 W (110-400 V AC) |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Alloy |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Pressure | High Pressure |
| Power | Hydraulic |
| Body Material | Aluminum |
|---|---|
| Max. Fluid And Ambient Temp°C | 52°C |
| Operating Pressure Differential (bar) | 0.34~3.4 Bar |
| Voltage(V) | DC (=) : 24V;AC (~) : 110V/50Hz-120V/60Hz; 220V/50Hz-240V/60Hz |
| Orifice Size (mm)x | 19 Mm~76mm |
| Ambient Relative Humidity | ≤93%RH |
|---|---|
| Connection Type | Flange, Thread |
| Control Signal | 4-20mA/0-10V |
| Positioner | Optional |
| Nominal Diameter | DN15–DN600 (½″–24″) |