| Hysteresis | <0.5 % |
|---|---|
| Customized Support | OEM |
| Input Signal | 4-20mA |
| Usage | Throttling Service |
| Warranty | 1 Year |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Warranty | 1 Year |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Diagnostics | Yes |
| Condition | New And Origin |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Model Number | DVC6200 |
| Data Interface | Wired |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
|---|---|
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Diagnostics | Yes |
| Model Number | DVC6200 |
| Data Interface | Wired |
| Type | Sleeve Regulating Valve |
|---|---|
| Size | 1-1/2" ~ 20" |
| Pressure Rating | ANSI Class 150 ~ 2500 |
| Body Material | Carbon Steel, Stainless Steel, Alloy Steel, Duplex Steel |
| Trim Material | Stainless Steel, Alloy Steel, Duplex Steel |
| Trim Design | 511GH Pressure Balanced, 520D Multi Stage Pressure Reducing |
|---|---|
| Core Feature | Large Cv Value And Excellent Dynamic Stability |
| Application | Suitable For Heavy Duty And High Pressure Drop Services |
| 511GH Advantage | Small Operating Force Required For Stable Regulation |
| 520D Advantage | Anti Cavitation And Low Noise Performance |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, PED, UL, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, ANZEx |
| Input Signal | Electric |
| Model Number | DVC2000 |
| Model Number | SVI II |
|---|---|
| Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, FISCO, Type N, Flame Proof, Non-incendive For FM |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Input Signal | Electric |
| Model Number | DVC6200 |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |