| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Power Source | Local |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Model Number | DVC6200 |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Condition | New And Origin |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Model Number | DVC6200 |
|---|---|
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, FISCO, Type N, Flame Proof, Non-incendive For FM |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Single Weight | 3kg |
|---|---|
| Sub-Type | Digital |
| Brand Name | Fish-er |
| Shipping Ways | DHL |
| Application | Industrial |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Power Source | Local |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Condition | New And Origin |
| Type | Digital Positioner |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Diagnostics | Yes |
| Condition | New And Origin |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Power Source | Local |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
| Warranty | 1 Year |
| Output Speed | 4 To 180 Rpm |
|---|---|
| Model Number | DVC6200/ DVC2000/ DVC7k/ DVC510si |
| Media | Gas |
| Torque Range | 10 Nm To 32 000 Nm |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Actuation | Spring-return, Linear |
|---|---|
| Certifications | SIL Capable, ATEX, CUTR, PED |
| Control Type | On/Off, Throttling |
| Operating Temperature | Cryogenic, Low Temperature, Standard Temperature, High Temperature |
| Power Source | Pneumatic, Manual |