| Options | G,M,SW ,PR |
|---|---|
| Model Number | SVi1000 Digital Valve Positioner |
| Electrical Connection | One 1/2NPT Female |
| Min/Max Current | 3.2 MA/24 MA |
| Weight | 2kg |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Approvals | Available For HART, PROFIBUS-PA And FOUNDATION Fieldbus Networks |
| Packaging Details | Carton + Wooden Case + Protection |
| Operating Temperature Limits | -58°F To 185°F (-50°C To 85°C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi |
| Insulation Resistance | Greater Than 10 G Ohms At 50% RH |
| Fast Transient Burst | No Effect At 2 KV |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Operating Temperature Limits | -58°F To 185°F (-50°C To 85°C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi |
| Insulation Resistance | Greater Than 10 G Ohms At 50% RH |
| Fast Transient Burst | No Effect At 2 KV |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Input Pressure | 1.4-6 Bar 20-90 Psi |
| Pneumatic Operation | Single Acting Double Acting |
| Model Number | SRI990 |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Housing Material | Low Copper Chromated Aluminum (ASTM A360) |
|---|---|
| Protection Rating | IP66 / NEMA 4X |
| Weight | 2 Kg (4.5 Lb) |
| Input Power/Signal | 3.2-24 MA; Compliance: 9 VDC At 20 MA, 11 VDC At 4 MA |
| Optional Outputs | Two Solid-state Switches (1A/30 VDC); 4-20 MA Position Retransmit |
| Model Number | Logix 3200MD Digital HART Positioner |
|---|---|
| Maximum Voltage | 30.0 VDC |
| Weight | 8.3 Pounds (3.9 Kg) Aluminum 20.5 Pounds (9.3 Kg) Stainless Steel |
| Repeatability | <0.05% Full Scale |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA 10.0 To 30.0 VDC |
| Signal - Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
|---|---|
| Diagnostics | Standard Diagnostics; Advanced Diagnostics |
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe Rotary And Linear |
| Product Name | Samson Digital Valve Positioner 3725 For Pressure Control Valve Smart Positioner |
|---|---|
| Brand | SAMSON |
| Model | 3725 |
| Matrial | Aluminum /stainless Steel |
| Valve Style | Positioner |