| Valve Type | Ball Valve, Butterfly Valve, Diaphragm Valve |
|---|---|
| Supply Pressure | 20 To 100 Psi (filtered, Dry, Oil Free Air) |
| Air Consumption | 0.9 SCFM @ 20 Psi |
| Air Connections | 1/4" NPT |
| Operating Temperature | -4 To 176 °F |
| Features | Non-Contact Position Sensing Technology,Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Product Name | Masoneilan Digital Valve Positioner |
| Signal - Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Diagnostics | Standard Diagnostics;Advanced Diagnostics |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Product Name | TopWorx PD Series Smart Valve Positioner |
|---|---|
| Configurable Alarms | (PD100) No;(PD200) Yes |
| Air-Supply Pressure | 2.8 To 8 Bar (40 To 116 Psi) |
| Actuator Action | Rotary & Linear, Single & Double, Direct (DA) & Reverse (RA) |
| Temperature Range | -40°C To +65°C (-40°F To +149°F) |
| Valve Type | Pneumatic Control Valve |
|---|---|
| Valve Positioner | Flowserve 3200MD |
| Flow Characteristics | Modified Equal Percentage, Linear |
| Operating Temperature | Low Temperature (-40F), High Temperature (250F) |
| Material | Carbon Steel, Stainless, Duplex, Alloy |
| Mounting Compatibility | GULDE Full Series And Other Actuators Meeting IEC/VDI/NAMUR Standards |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC Standard, Min. 8.5V (analog) / 9.0V (HART) |
| Output Action | 0.5 To 7 Bar, Single-acting, Reaches 95% Of Supply |
| Air Supply | Max 7 Bar, Requires Clean Dry Air Per ISA 7.0.01 Standard |
| Operating Temperature | -40 To 85 °C, LCD May Fail Below -20 °C |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas |
|---|---|
| Power Supply | 4-20mA |
| Connections (Supply And Actuator) | 1/2" NPT |
| Accuracy | ± 0.5 Percent Full Span |
| Valve Type | Control Valve |
| Operating Temperature | -55°C To +85°C |
|---|---|
| Signal - Communication | HART 7 Over 4-20mA |
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Model Number | SVI3 Digital Valve Positioner |
| Pneumatics Action | Single Acting, Fail Safe;Rotary And Linear |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
|---|---|
| Matrial | Alloy/Steel |
| Sensitivity | ±0.2% F.S |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA 10.0 To 30.0 VDC |
| Body Material | Stainless Steel, Carbon Steel, Cast Iron |
| Model Number | SVi1000 Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Protection | IP66 And NEMA 4X |
| Weight | 2kg |
| Required Compliance Voltage | 9 Vdc At 20 MA; 11 Vdc At 4 MA |
| Electrical Connection | One 1/2NPT Female |