| Communication Protocol | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Consumption | Approx. 0.4 Kg/h (at 1.4 Bar) |
| Ambient Temperature Range | -40°C To +80°C (-40°F To +176°F) |
| Air Con | 0.082 To 0.637 Nm3/h @ 4.1 Bar |
|---|---|
| Temp | -52°C To 85°C (-61.6°F To 185°F) |
| Materials | Copper Free Aluminum, Stainless Steel |
| Repeatability | ≤0.25% |
| Air Cap | 30.6 Nm3/h @ 4.1 Bar (18 SCFM @ 60 Psi) |
| Operating Temperature Limits | -58°F To 185°F (-50°C To 85°C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi |
| Insulation Resistance | Greater Than 10 G Ohms At 50% RH |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Packaging Details | Cardboard boxes/Wooden crates |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe/Rotary And Linear |
| Supply Pressure(Single-Acting) | 20 To 100 Psi Max (1.4 To 6.9 Bar) |
| Model Number | SVI2-21123121 |
|---|---|
| Communication Protocols | HART Version 7 Digitally Enhanced Fieldbus |
| Type | Valve Locator |
| Packaging Specifications | 30 * 45 * 40 |
| Standard Display | Standard Temperature High Temperature |
| Material | SS304, SS316 Or Customize |
|---|---|
| Ambient Temperature | -20°C To +60°C |
| Product Name | Flowserve Valve Positioner |
| Warranty | 1 Year |
| Accuracy | ±1%,±1.6% |
| Name | Eletro-Pneumatic Positioner And Valve Positioner Price EP1000 Series Koso Valve Positioner |
|---|---|
| Series | EP1000 |
| Input Signal | 4 To 20mA DC |
| Housing Matierial | Aluminum Alloy |
| Air Supply | 140 To 700 KPa |
| Product Name | Neles ND7000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Communication | HART |
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Name | 301R Acid Resistant Ball Valve For KOSO Control Valve With Flowserve APEX9000 Series Positioner |
|---|---|
| Type | 301R |
| Full Bore Size | 1"(25A) To 2 1/2"(65A) |
| Reduced Bore Size | 3" X 2 1/2 " To 4" X3" |
| Fluid Temperature | -0 To +100° |
| Name | 210E/220E Eccentric Segmental Ball Valve For KOSO Control Valve With Flowserve 3400 Series Positioner |
|---|---|
| Type | 210E/220E |
| Body Size | 1"(25A) To 12"(300A) |
| Body Rating | ANSI Class 150 To 600, JIS 10K To 40K |
| Rangeability | 100:1 |