| Mounting Compatibility | GULDE Full Series And Other Actuators Meeting IEC/VDI/NAMUR Standards |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC Standard, Min. 8.5V (analog) / 9.0V (HART) |
| Output Action | 0.5 To 7 Bar, Single-acting, Reaches 95% Of Supply |
| Air Supply | Max 7 Bar, Requires Clean Dry Air Per ISA 7.0.01 Standard |
| Operating Temperature | -40 To 85 °C, LCD May Fail Below -20 °C |
| Name | Control Valve Positioner Logix MD+ Series Digital Positioner For Flowserve |
|---|---|
| Brand | LOGIX |
| Model | Logix MD+ |
| Sub-Type | Digital |
| Air Capacity | 20.8 To 30.6 Nm 3 /h @ 4.1 Bar (12.2 To 18 SCFM @ 60 Psi) |
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
|---|---|
| Humidity Limits | 100% RH Non-condensing |
| Ambient Temperature | –40 To 85ºC (-40 To 185ºF) |
| Warranty | 1 Year |
| Signal - Supply | 4-20 MA Control Signal/No External Power Required |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
|---|---|
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Model Number | Logix 520MD |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Product Name | Masoneilan 28000 Series Varipak Valve |
|---|---|
| Temperature Range | -196 °C To +343 °C; Varilog: -29 °C To +343 °C |
| Pressure Ratings | ANSI 150-1500 (flange), ANSI 150-2500 (flangeless/threaded) |
| Actuator | Spring Diaphragm (direct/reverse Action) |
| Power | Pneumatic |
| Product Name | Flowserve 520MD Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Humidity | 0-100% Non-condensing |
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Weight Of Valve Positioner | 3.5 Kg |
| Repeatability | < 0.25% |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Condition | New And Origin |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
| Warranty | One Year |
| Valve Type | Linear Or Rotary Motion Control Valve |
|---|---|
| Repeatability | ± 0.3 Percent Full Span |
| Required Terminal Voltage | 9 VDC At 20mA |
| Power Supply | 4-20mA |
| Minimum Current Signal | 3.2mA |
| Valve Type | Linear Or Rotary Motion Control Valve |
|---|---|
| Repeatability | ± 0.3 Percent Full Span |
| Required Terminal Voltage | 9 VDC At 20mA |
| Power Supply | 4-20mA |
| Minimum Current Signal | 3.2mA |
| Valve Type | Control Valve Part |
|---|---|
| Customized Support | OEM |
| Brand Name | Fisher |
| Warranty | 1 Years |
| Model Number | DVC6200, DVC2000, 3582, 3610, 3570 |