| Communication Platform | HART |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
| Warranty | 1 Year |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas |
|---|---|
| Power Supply | 4-20mA |
| Connections (Supply And Actuator) | 1/2" NPT |
| Accuracy | ± 0.5 Percent Full Span |
| Valve Type | Control Valve |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas |
|---|---|
| Power Supply | 4-20mA |
| Connections (Supply And Actuator) | 1/2" NPT |
| Accuracy | ± 0.5 Percent Full Span |
| Valve Type | Control Valve |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
|---|---|
| Supply Media | Non Corrosive Gas |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Mounting Type | Direct Or Remote Mounting On Rotary Or Linear Control Valves |
|---|---|
| Communication Protocol | HART (Highway Addressable Remote Transducer) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Consumption | Approx. 0.4 Kg/h (at 1.4 Bar) |
| Product Name | Masonelian 21000 Series Globe Valves Wirh SVI2 21123121 Positioner And 87/88 Actuator |
|---|---|
| Model | 21000 |
| Size | 3/4" Through 8" |
| SUPPLY | Pneumatic |
| Brand | Masonelian |
| Communication Protocol | HART 7 |
|---|---|
| Maximum Output Pressure | 145 Psig |
| Input Signal | 4-20 MA DC, 24 VDC |
| Position Control | Throttling Control, On/off |
| Media Supply | Air Or Natural Gas |
| Model | SVI2 AP-21113111 SVI2 AP-21123121 |
|---|---|
| Size | 3/4" Through 8" |
| SUPPLY | Pneumatic |
| Brand | Masonelian |
| MEDIUM TEMPERATURE | -196 To 425 °C |
| Operating Temperature Limits | -58°F To 185°F (-50°C To 85°C) |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Insulation Resistance | Greater Than 10 G Ohms At 50% RH |