| ABB TZIDC-210 | 5-100 Psi (35-700 KPa), (0.35-7 Bar) |
|---|---|
| Certifications | PED, CUTR, ATEX |
| Inlet Pressure Rating | 210 Psi (1.5 MPa, 15 Bar) Maximum |
| Operating Temperature | Standard Temperature |
| Connection | SOLENOID |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Supply Media | Non Corrosive Gas |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Nominal Diameter | DN15 ~ DN300 |
|---|---|
| Operating Temperature | -45℃~ 350℃ |
| Adjustable Ratio | 50:1 |
| Valve Body Material | Cast Steel, Chromium-molybdenum Steel, Stainless Steel |
| Flow Characteristics | Equal Percentage, Linear, Quick-opening |
| Calibration | Field Adjustable (zero, Span, Action) |
|---|---|
| Materials (Housing) | Aluminum, Stainless Steel, Or Coated Cast Iron |
| Air Consumption (Steady State) | Low, Typically < 0.1 SCFM |
| Process/Valve Temperature Range | -196°C To +450°C |
| Input Signal (Electro-Pneumatic) | 4-20 MA DC (Standard) |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
|---|---|
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Condition | New And Origin |
| Warranty | 1 Year |
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
| Model | IP8000/8100 |
|---|---|
| Size | 3/4" Through 8" |
| SUPPLY | Pneumatic |
| Brand | SMC |
| Voltage | AC / DC 220V, AC 380V,etc |
| Product Name | China Pressure Balanced Cage Control Valve |
|---|---|
| Nominal Pressure | PN16/25/40/63/100 |
| Flow Characteristics | Equal Percentage, Linear, Quick-opening |
| Leakage Class | ANSI B16.104: IV, V, VI |
| Valve Body Material | Carbon Steel |
| Model | SVI2 AP-21113111 SVI2 AP-21123121 |
|---|---|
| Size | 3/4" Through 8" |
| SUPPLY | Pneumatic |
| Brand | Masonelian |
| MEDIUM TEMPERATURE | -196 To 425 °C |