| Product Name | Neles ND7000 ND9000 Series Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Protection Class | IP66 |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Valve Type | Control Valve |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Condition | New And Origin |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
| Warranty | One Year |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Data Interface | Wired |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Product Name | Samson Positioner Valve Type 3731-3 3730-2 3730-3 3730-4 3730-5 And Digital Positioner For Valve |
|---|---|
| Brand | SAMSON |
| Model | 3730 |
| Matrial | Aluminum /stainless Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Valve Type | Control Valve |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Customized Support | OEM |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Product Name | Fisher DVC6200 SIS Valve Positioner |
|---|---|
| Data Interface | Wiredz |
| Input Signal | Electric, Pneumatic |
| Position Control | On/Off, Modulating, Control, Monitoring, Partial Stroke Test |
| Supply Media | Air, Natural Gas |
| Power Supply | Loop Powered From 4-20mA Control Signal |
|---|---|
| Load Voltage | 11.0 VDC At 20 MA DC / 10.0 VDC At 4 MA DC |
| Acting Type | Single Or Double |
| Supply Medium | Air Or Nitrogen |
| Digital Communicatin | HART 7 |
| Valve Type | Ball Valve, Butterfly Valve, Diaphragm Valve |
|---|---|
| Supply Pressure | 20 To 100 Psi (filtered, Dry, Oil Free Air) |
| Air Consumption | 0.9 SCFM @ 20 Psi |
| Air Connections | 1/4" NPT |
| Operating Temperature | -4 To 176 °F |
| Port | Main Ports |
|---|---|
| Product Name | Control Valve Positioner |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box Dimension: Weight: Approx. 3.5Kg/set |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Week |
| Place of Origin | Germany |
| Port | Main Ports |
|---|---|
| Keyword | Control Valve Positioner |
| Other Name | Electronically Configurable Positioner |
| Feature | High Air Capacity |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box Dimension: Weight: Approx. 3.5Kg/set |