| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Measuring Principle | Guided Radar |
| Process Pressure/max. Overpressure Limit | Vacuum...400 Bar (Vacuum...5800 Psi) |
| Communication | 4...20 MA HART PROFIBUS PA FOUNDATION Fieldbus |
| Ambient Temperature | -50...+80 °C (-58...+176 °F) |
| Accuracy | ±0.1% |
|---|---|
| Material | PTFE, PFA, 316L |
| Process Temperature | -80°C...200°C,-112°F...392°F |
| Process Connection | G1/2, G 3/4, G 1, G1 1/2 /NPT 1/2, NPT 3/4, NPT 1", NPT1 1/2 |
| Process Pressure/max. Overpressure Limit | Vacuum ... 100 Bar(Vaccum ... 1450 Psi) |
| Measuring Range | Up To 2000 Psi (137,89 Bar) Differential |
|---|---|
| Wireless Range | Internal Antenna (225 M) |
| Sensitivity | Up To 150:1 |
| Weight | Depends On Specific Instrument |
| Wireless Update Rate | 1 Sec. To 60 Min., User Selectable |
| Product Name | Rosemount 5600 Radar Level Transmitter |
|---|---|
| Accuracy | ±3 Mm Or ±0.03% Of Full Scale |
| Material | Stainless Steel/PTFE/PP |
| Pressure Range | Up To 40 Bar |
| Operating Temperature Range | -40°C To +200°C |
| Power Supply | (100~240)VAC, 50/60Hz / (18~28)VDC |
|---|---|
| Accuracy | ±0.3%FS / ±0.5%FS |
| Ambient Temperature | Main Unit: (-20~60)℃, Probe: (-20~80)℃ |
| Storage Temperature | (-20~80)℃ |
| Protection Rating | Main Unit: IP65, Probe: IP68 |
| Connections | Flanged;screwed;welded |
|---|---|
| Material | Carbon Steel, Stainless Steel, Chrome-moly |
| Type | Level Transmitter |
| Accuracy | ±0.1% |
| Packaging Details | Wooden crates |
| Antenna Type | Lens Type |
|---|---|
| Explosion Protection | ATEX, FM, IECEx, NEPSI Certified |
| Output Signal | 4 To 20 MA With HART |
| Actuator | Electric |
| Material Process Membrane | 316L, AlloyC, Tantal, Monel, |
| Pressure Range | Up To 40 Bar |
|---|---|
| Control Signal | 4-20mA/0-10V |
| Conditional | New |
| Connection Type | Flange, Thread |
| Protocol Support | HART, FOUNDATION Fieldbus, PROFIBUS PA |
| Pressure Range | Up To 40 Bar |
|---|---|
| Control Signal | 4-20mA/0-10V |
| Conditional | New |
| Connection Type | Flange, Thread |
| Protocol Support | HART, FOUNDATION Fieldbus, PROFIBUS PA |
| Pressure Range | Up To 40 Bar |
|---|---|
| Control Signal | 4-20mA/0-10V |
| Conditional | New |
| Connection Type | Flange, Thread |
| Protocol Support | HART, FOUNDATION Fieldbus, PROFIBUS PA |