| Protection Level | IP67 |
|---|---|
| Material | Aluminum Alloy Or Stainless Steel |
| Process Temperature | -40℃~+80℃/-40℃~+150℃ |
| Communication Output | RS485,MODBUS;HART |
| Transmitter Output | 4~20mA |
| Sensitivity | Up To 150:1 |
|---|---|
| Weight | Depends On Specific Instrument |
| Wetted Material | Stainless Steel; 316 / 316L And CF3M |
| Wireless Update Rate | 1 Sec. To 60 Min., User Selectable |
| Measuring Range | Up To 2000 Psi (137,89 Bar) Differential |
| Pressure Range | Up To 40 Bar |
|---|---|
| Control Signal | 4-20mA/0-10V |
| Conditional | New |
| Connection Type | Flange, Thread |
| Protocol Support | HART, FOUNDATION Fieldbus, PROFIBUS PA |
| Output Signal | 4-20 MA (Active Or Passive Loop), HART Protocol (optional) |
|---|---|
| Ambient Temperature | -40°C To +85°C |
| Ingress Protection | IP66 / IP67 |
| Typical Applications | Separator Level, Storage Tanks, Process Vessels, Oil & Gas, Chemical |
| Power Supply | 12-30 VDC (Loop-powered) |
| Output Signal | 4-20 MA (Active Or Passive Loop), HART Protocol (optional) |
|---|---|
| Ambient Temperature | -40°C To +85°C |
| Ingress Protection | IP66 / IP67 |
| Typical Applications | Separator Level, Storage Tanks, Process Vessels, Oil & Gas, Chemical |
| Power Supply | 12-30 VDC (Loop-powered) |
| Output / Protocol | 4-20 MA With HART; FOUNDATION Fieldbus; PROFIBUS PA |
|---|---|
| Display/Interface | LCD Display, LCD Display With Local Operator Interface (LOI), Or LED |
| IP Rating | IP66 |
| Mounting / Housing | Head Mount (DIN A), Field Mount, Rail Mount |
| Diagnostics | Yes |
| Accuracy | ±0.1% |
|---|---|
| Material | PTFE, PFA, 316L |
| Process Temperature | -80°C...200°C,-112°F...392°F |
| Process Connection | G1/2, G 3/4, G 1, G1 1/2 /NPT 1/2, NPT 3/4, NPT 1", NPT1 1/2 |
| Process Pressure/max. Overpressure Limit | Vacuum ... 100 Bar(Vaccum ... 1450 Psi) |
| Power Supply | 12-30 VDC (Loop-powered) |
|---|---|
| Ingress Protection | IP66 / IP67 |
| Ambient Temperature | -40°C To +85°C |
| Output Signal | 4-20 MA (Active Or Passive Loop), HART Protocol (optional) |
| Material | Aluminum Or Stainless Steel Electronics Housing |
| Wireless Update Rate | 1 Sec. To 60 Min., User Selectable |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Precision | High Precision |
| Temperature Range | -200°C To +850°C |
| Flange Options | ANSI Class 150 To 1500 |
| Measurement Range | Up To 2000 Psi (137,89 Bar) Differential |
|---|---|
| Communication | Protocol4-20 MA HART, WirelessHART, FOUNDATION,Fieldbus, PROFIBUS |
| Diagnostics | Basic Diagnostics, Loop Integrity |
| Color | Blue |
| Process Wetted Material | 316L SST, Alloy |