| Type | Vortex Flowmeter |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Temperature | Temperature |
| Ingress Protection | IP 66/67 |
| Pressure | Max. 100 Bar / 1450 Psi |
| Working Voltage | DC(18~30)V |
|---|---|
| Conditional | New |
| Maximum Pressure | 200 Barg |
| Protection Level | IP67 |
| Output Accuracy | ±1%F.S |
| Measuring Range | Up To 2000 Psi (137,89 Bar) Differential |
|---|---|
| Temperature Range | -200°C To +850°C |
| Sensitivity | Up To 150:1 |
| Flange Options | ANSI Class 150 To 1500 |
| Weight | Depends On Specific Instrument |
| Flange Options | ANSI Class 150 To 1500 |
|---|---|
| Measurement Range | Digital Or Analog |
| Wireless Range | Internal Antenna (225 M) |
| Wetted Material | Stainless Steel; 316 / 316L And CF3M |
| Sensitivity | Up To 150:1 |
| Product Name | Electromagnetic Flowmeter |
|---|---|
| Process Pressure/max. Overpressure Limit | Vacuum...+25 Bar(Vacuum...+362.6 Psi) |
| Measuring Principle | Electromagnetic Flowmeter |
| Communication | 4...20 MA HART |
| Process Temperature | -40...+200 °C (-40...+392 °F) |
| Communication Protocol | 4-20 HART |
|---|---|
| Process Temperature Range | Up To 1300 °F (705 °C) Or 1922 °F (1050 °C) |
| Ambient Temperature Range | 40 To +149 °F (-40 To +65 °C) |
| Measurement Type | Oxygen, Zirconia - Brazed Disk |
| Dimensions | Probe Length Options From 18 In To 6 Ft |
| Communication Protocol | 4-20 HART |
|---|---|
| Process Temperature Range | Up To 1300 °F (705 °C) Or 1922 °F (1050 °C) |
| Ambient Temperature Range | 40 To +149 °F (-40 To +65 °C) |
| Measurement Type | Oxygen, Zirconia - Brazed Disk |
| Dimensions | Probe Length Options From 18 In To 6 Ft |
| Type | Vortex Flowmeter |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Temperature | Temperature |
| Ingress Protection | IP 66/67 |
| Pressure | Max. 100 Bar / 1450 Psi |
| Weight | Approximately 2.9 Lbs (1330 Grams) |
|---|---|
| Memory Internal Flash | 2 GB NAND And 32 GB Extended Flash |
| Display | 5.7 In (14.5 Cm) Color VGA Resistive Touchscreen |
| Operating Temperature | -20 To 55°C (-4 To 122°F) |
| Shock | Tested To Survive A 1-meter Drop Test Onto Concrete |
| Temperature | -40...+240°C / -40...+465°F |
|---|---|
| Ingress Protection | IP 66/67 |
| Pressure | Max. 100 Bar / 1450 Psi |
| Repeatability | ±0.1% Of Measured Value |
| Measurement Range | 4...20 MA (max. 20.8 MA) + HART Protocol |