| Size | 1/2 |
|---|---|
| Heating Jacket | Class 150 |
| Product | Control Valve |
| Std. Materials | Cast Iron, Carbon Steel, Stainless Steel, Monel |
| Customized Support | OEM |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
|---|---|
| Input Signal | Electric |
| Power Source | Local |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Diagnostics | Yes |
| Product Name | Neles ND9000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Diagnostics | Yes |
| Operating Temperature Limits | -58°F To 185°F (-50°C To 85°C) |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Insulation Resistance | Greater Than 10 G Ohms At 50% RH |
| Product Name | Fisher DVC2000 Valve Positioner And China Pneumatic Control Valve |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Condition | New |
|---|---|
| Valve Type | Control Valve |
| Data Interface | Wired |
| Product Name | Remote Mount Digital Valve Controller |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Condition | New |
|---|---|
| Valve Type | Control Valve |
| Data Interface | Wired |
| Product Name | Remote Mount Digital Valve Controller |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Product Name | LN81 Series China Single Seat Control Valve |
|---|---|
| Nominal Pressure | PN16/25/40/63/100 |
| Flow Characteristics | Equal Percentage, Linear, Quick Opening |
| Material | Carbon Steel ;Stainless Steel |
| Power | Pneumatic |
| Body Type | Full Bore Size, Reduced Bore Size, Jacketed Valve Size |
|---|---|
| Body Size | 1/2"(15A)~16"(400A), 4"*3"~18"*16", 1/2"*1"~12"*10"*8" |
| Body Rating | 150#~600#, 10K~40K |
| Fluid Temperature | -45~+600°C |
| Connections | Flanged(RF) |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Stroke Range | 8-260 Mm |
| Model Number | SRD991 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |