| Power Source | Local |
|---|---|
| Maximum Current | 30 VDC Compliance Voltage |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Flow Characteristics | Modified Equal Percentage, Linear |
| Air Supply | 1.4 To 6.0 Bar |
| Product Name | Neles ND9000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Valve Type | Control Valve |
| Minimum Required Operating Current | 3.6 MA |
|---|---|
| Input Pressure Range | 1.5 To 6.0 Bar |
| Repeatability | < 0.25% |
| Weight Of Valve Positioner | 3.5 Kg |
| Communication | HART 5, 6 And 7 |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Air Connections | G Or NPT |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Linearity | <0.4% |
| Signal Range | 4-20mA |
|---|---|
| Supply Air Pressure | 1.4-10 Bar (20-145 Psig) |
| Ambient Temperature | -40 ... 85°C (-40 ... 185°F) |
| Protection Class | IP 66/Type 4X |
| Housing And Cover | Aluminum (Alloy No. 230) Powder Coated |
| Power Supply | Loop Powered From 4-20mA Control Signal |
|---|---|
| Load Voltage | 11.0 VDC At 20 MA DC / 10.0 VDC At 4 MA DC |
| Acting Type | Single Or Double |
| Supply Medium | Air Or Nitrogen |
| Digital Communicatin | HART 7 |
| Leakage Class | Class IV, Class V, Class VI |
|---|---|
| Resolution | ≤ 0.25% |
| Intrinsic Safety | ATEX, STCC, GOST |
| Flow Coefficient (Cv) | 1.5 - 600 |
| Warranty Period | 1 Year |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
|---|---|
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Input Signal | Electric |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Protection Class | IP66 |
| Feature | SIL 2 Approved Device |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Packaging Details | Cardboard box |