| Input Signal | 4-20 MA HART (load Voltage Typ. 6.6 V) |
|---|---|
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Delivery Time | 60 days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 600 units per year |
| Data Interface | Wired |
|---|---|
| Input Signal | Electric |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Model Number | DVC6200 |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Pneumatic Connections | PT 1/4,NPT 1/4 |
|---|---|
| Protection Class | IP66 |
| Acting Type | Single, Double |
| Supply Power | 4 To 20mA, Loop Powered |
| Output Range | 0-7 Bar (0- 100 Psi) |
| Communication Protocol | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Consumption | Approx. 0.4 Kg/h (at 1.4 Bar) |
| Ambient Temperature Range | -40°C To +80°C (-40°F To +176°F) |
| Input Signal | 4-20 MA HART (load Voltage Typ. 6.6 V) |
|---|---|
| Enclosure | Aluminum, Single-acting |
| Position Feedback | Potentiometer Or Non-contacting Sensor (NCS) |
| Stroke / Rotation Range | 3-130 Mm / 30-100° |
| Supply Air | 1.4-7 Bar, ISO 8573-1 Class 3 Quality |
| Port | Main Ports |
|---|---|
| Item | Digital Positioner TZIDC V18345,V18346, V18347, V18348 |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box Dimension: Weight: Approx. 3.5Kg/set |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Week |
| Place of Origin | Germany |
| Communication Protocol | HART (Highway Addressable Remote Transducer) |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Enclosure Protection | IP66 |
| Ambient Temperature Range | -40°C To +80°C (-40°F To +176°F) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Mounting Type | Direct Or Remote Mounting On Rotary Or Linear Control Valves |
|---|---|
| Communication Protocol | HART (Highway Addressable Remote Transducer) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Consumption | Approx. 0.4 Kg/h (at 1.4 Bar) |
| Communication Protocol | HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Input Signal | Electric |
| Input Signal | 4–20 MA DC |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 130 To 700 KPa (≈ 1.3 To 7.0 Bar) |
| Ambient Temperature | –40 °C … +80 °C |
| Weight | ~1.7 Kg (≈ 3.7 Lb) |
| Enclosure / Protection | NEMA 4X Equivalent, IP66 Equivalent |