| Customized Support | OEM |
|---|---|
| Nominal Diameter | DN15 ~ DN400 |
| Nominal Pressure | PN16/25/40/63/100 |
| Operating Temperature | -196°C To 593°C |
| Flow Characteristics | Equal Percentage, Linear, Quick-opening |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
|---|---|
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Condition | New And Origin |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, TIIS, Natural Gas Certified |
| Warranty | One Year |
| Customized Support | OEM |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |
| Cardboard Box + Protection | Air, Non Corrosive Gas |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box/non-fumigation wooden box |
|---|---|
| Brand Name | FOXBORO |
| Model Number | FOXBORO SRD991 |
| Name | Positioner For Valve Input 4 To 20mA DC EP800 Series For Koso Positioner |
|---|---|
| Series | EP800 |
| Input Signal | 4 To 20, 4 To 12, 12 To 20 MA DC |
| Housing Matierial | Aluminum Alloy |
| Air Supply | 140 To 700 KPa |
| Packaging Details | Cardboard box + protection |
|---|---|
| Delivery Time | 45-70 work days |
| Payment Terms | T/T |
| Supply Ability | 1000 sets per year |
| Brand Name | Flowserve |
| Input | 4-20 MA DC (resistance 300 Ω) |
|---|---|
| Communication | HART6 (AVP102) |
| Air Supply | 140-700 KPa |
| Air Use | 4 L/min (N) Single-acting At Balance |
| Max Flow | 110 L/min (N) Single-acting At 400 KPa |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Source Connection Size | PT1/4, NPT1/4 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Input Pressure Range | 0.14~0.7MPa |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Power Source | Local |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Diagnostics | Yes |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Packaging Details | Cardboard box + protection |