| Communication | HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| IP66 / NEMA 4X Enclosure | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Packaging Details | Cardboard box |
| Minimum Signal | 3.6mA |
|---|---|
| Hysteresis | <0.5% |
| Standard Temperature Range | -40°C To +85 °C/ -40 °F To +185 °F |
| Protection Class | IP66 |
| Output Siginal | 4-20 MA |
| Enclosure Rating | IP66/67, NEMA 4X |
|---|---|
| Software Configuration | Flowserve Logix Software |
| Output Pressure | 0 - 100% Of Supply Pressure |
| Accuracy | < ±0.5% Of Span |
| Supply Pressure | 1.4 - 7 Bar (20 - 100 Psi) |
| Enclosure Protection | IP66 |
|---|---|
| Air Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Communication Protocol | HART (Highway Addressable Remote Transducer) |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Ambient Temperature Range | -40°C To +80°C (-40°F To +176°F) |
| Data Interface | Wired |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Ball Materials | Polyvinyliden Fluoride |
|---|---|
| Size | 1/2 Inch |
| Pneumatic Operation | Single Acting Double Acting |
| Air Connection | RC 1/4, 1/4 NPT,G 1/4 |
| Output Signals | 4 To 20 MA Position Retransmit |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
|---|---|
| Air Source Connection Size | PT1/4, NPT1/4 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Normal Operating Temperature Range | 30°C To 85°C (standard Type),-40°C To 85°C (low Temperature Type) |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe/Rotary And Linear |
| Supply Pressure(Single-Acting) | 20 To 100 Psi Max (1.4 To 6.9 Bar) |
| Digital Positioner | 4 - 20 MA (HART) |
|---|---|
| Communication Protocol | HART |
| Humidity | 0-100% Non-condensing |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Compliance Voltage | 10 VDC |
| Supply Power | 4 To 20mA, Loop Powered |
|---|---|
| Electrical Connections | PF 1/2,NPT 1/2,M20x1.5 |
| Output Range | 0-7 Bar (0- 100 Psi) |
| Supply Pressure | 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psi) |
| Pneumatic Connections | PT 1/4,NPT 1/4 |