| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
|---|---|
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
| Supply Pressure | 20 To 150psi |
| Repeatability | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Product Name | Samson 3251 Control Valve And 3271/3277 |
| Customized Support | OEM |
| Temperature Range | -320 To +842 °F (-196 To +450 °C) |
| Std. Materials | Cast Iron, Carbon Steel, Stainless Steel, Monel |
| Minimum Current | 3.6 MA For Display 3.8 MA For Operation |
|---|---|
| Signal Range | 4 To 20 MA |
| Temperature Of Media | High Temperature, Low Temperature, Medium Temperature, Normal Temperature |
| Degree Of Protection | IP 66/NEMA 4X |
| Direction Of Action | Reversible |
| Model Number | ND7000 |
|---|---|
| Housing Material | Anodised Aluminium Alloy An Composited Polymer |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Voltagemax | 30VDC |
| Output Signal | 4-20 MA |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Model Number | ND7000 |
|---|---|
| Housing Material | Anodised Aluminium Alloy An Composited Polymer |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Voltagemax | 30VDC |
| Output Signal | 4-20 MA |
| Product Name | China Quick-Change Single-Seat Pneumatic Control Valve |
|---|---|
| Temperature Of Media | Low Temperature, High Temperature, Other |
| Media | Multiple Media |
| Operational Pressure Range | Customized |
| Nominal Pressure | Class150;PN10,16,20,25 |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Product Name | China Quick-Change Single-Seat Pneumatic Control Valve |
|---|---|
| Temperature Of Media | Low Temperature, High Temperature, Other |
| Media | Multiple Media |
| Operational Pressure Range | Customized |
| Nominal Pressure | Class150;PN10,16,20,25 |