| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Input Pressure | 1.4-6 Bar 20-90 Psi |
| Pneumatic Operation | Single Acting Double Acting |
| Model Number | SRI990 |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Condition | New |
|---|---|
| Housing Material | Aluminium Alloy |
| Pneumatic Connection Type | 0.25 Inch 18 NPT G 1/4 |
| Safety Level | SIL 3 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar 20-90 Psi |
| Condition | New |
|---|---|
| Housing Material | Aluminium Alloy |
| Pneumatic Connection Type | 0.25 Inch 18 NPT G 1/4 |
| Safety Level | SIL 3 |
| Input Pressure | 1.4-6 Bar 20-90 Psi |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Input Pressure | 1.4-6 Bar 20-90 Psi |
| Pneumatic Operation | Single Acting Double Acting |
| Model Number | SRI990 |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
|---|---|
| Input Pressure | 1.4-6 Bar 20-90 Psi |
| Pneumatic Operation | Single Acting Double Acting |
| Model Number | SRI990 |
| Linearity | < 0.4 % Of The Travel Span |
| Oil Class | 3 |
|---|---|
| Model Number | ND9000 |
| Housing Material | Aluminum OR Stainless Steel |
| Weight | 1.8kg-8.6kg |
| Supply Pressure | 1.4-8bar |
| Model Number | ND7000 |
|---|---|
| Housing Material | Anodised Aluminium Alloy An Composited Polymer |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Voltagemax | 30VDC |
| Output Signal | 4-20 MA |
| Output Signal | 4-20 MA |
|---|---|
| Housing Material | Anodised Aluminium Alloy An Composited Polymer |
| Condition | New |
| Voltagemax | 30VDC |
| Weight | 1.8kg -3.4kg |
| Torque Range | 10 Nm To 32 000 Nm |
|---|---|
| Seal Protection | IP68 |
| Output Speed | 4 To 180 Rpm |
| Ambient Temperature | - 30 °C To +70 °C |
| Version For Longer Running | S2 - 30 Min Duty |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box/non-fumigation wooden box |
|---|---|
| Brand Name | FOXBORO |
| Model Number | FOXBORO SRD991 |