| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Packaging Details | Carton + Wooden crate + Protective packaging |
| Product Name | TopWorx PD Series Smart Valve Positioner |
|---|---|
| Configurable Alarms | (PD100) No;(PD200) Yes |
| Air-Supply Pressure | 2.8 To 8 Bar (40 To 116 Psi) |
| Actuator Action | Rotary & Linear, Single & Double, Direct (DA) & Reverse (RA) |
| Temperature Range | -40°C To +65°C (-40°F To +149°F) |
| Product Name | China Pressure Balanced Cage Control Valve |
|---|---|
| Nominal Pressure | PN16/25/40/63/100 |
| Flow Characteristics | Equal Percentage, Linear, Quick-opening |
| Leakage Class | ANSI B16.104: IV, V, VI |
| Valve Body Material | Carbon Steel |
| Type | Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Signal - Supply | 4-20 MA Control Signal/No External Power Required |
| Condition | New And Origin |
| Case/Cover | Low Copper And Chromated Aluminum, ASTM A360 |
| Certifications | ATEX, FM, IEC, And CSA Approvals. Intrinsically Safe And Non-incendive (energy Limited) |
| Temperature | ≤0.15 %/10 K |
|---|---|
| Customized Support | OEM |
| Media | Gas |
| Temperature Of Media | High Temperature, Low Temperature, Medium Temperature, Normal Temperature |
| Hysteresis | ≤0.3 % |
| Deviation | ≤1 % |
|---|---|
| Minimum Current | 3.6 MA For Display 3.8 MA For Operation |
| Signal Range | 4 To 20 MA |
| Temperature Of Media | High Temperature, Low Temperature, Medium Temperature, Normal Temperature |
| Degree Of Protection | IP 66/NEMA 4X |
| Temperature Of Media | High Temperature, Low Temperature, Medium Temperature, Normal Temperature |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Deviation | ≤1 % |
| Sensitivity | ≤0.1 % |
| Direction Of Action | Reversible |
| Signal Range | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Media | Gas |
| Minimum Current | 3.6 MA For Display 3.8 MA For Operation |
| Temperature Of Media | High Temperature, Low Temperature, Medium Temperature, Normal Temperature |
| Degree Of Protection | IP 66/NEMA 4X |
| Advanced Self‑Diagnostics | Continuous Monitoring Of Valve Deviation, Supply Pressure, And Internal Health |
|---|---|
| Operating Temperature | –40 °C To +85 °C |
| Housing Material | Aluminum Alloy With Corrosion‑resistant Coating |
| Wide Supply Pressure Range | 20–100 psi (1.4–6.9 bar) For Versatile Actuator Compatibility |
| Explosion‑Proof Rating | Class I Div 1 (NEC), ATEX Zone 1 |
| Housing Material | Aluminum OR Stainless Steel |
|---|---|
| Supply Pressure | 1.4-8bar |
| Protection Class | IP66 |
| Condition | New |
| Humidyty | Class 1 |