| Mounting | Direct Mount On Linear (stem) Or Rotary (ISO 5211) Actuators |
|---|---|
| Supply Air Connection | 1/4" NPT (common) |
| Materials (Housing) | Aluminum, Stainless Steel, Or Coated Cast Iron |
| Supply Air Pressure | Typically 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psig) |
| Input Signal (Pneumatic) | 3-15 Psi (0.2-1.0 Bar) |
| Minimum Current | 3.6 MA For Display 3.8 MA For Operation |
|---|---|
| Deviation | ≤1 % |
| Direction Of Action | Reversible |
| Warranty | 1 Year |
| Customized Support | OEM |
| Media | Gas |
|---|---|
| Signal Range | 4 To 20 MA |
| Sensitivity | ≤0.1 % |
| Direction Of Action | Reversible |
| Degree Of Protection | IP 66/NEMA 4X |
| Degree Of Protection | IP 66/NEMA 4X |
|---|---|
| Temperature | ≤0.15 %/10 K |
| Hysteresis | ≤0.3 % |
| Temperature Of Media | High Temperature, Low Temperature, Medium Temperature, Normal Temperature |
| Feature | Neles Control Valve Neles Positioner |
| COMMUNICATION | HART® |
|---|---|
| CONTROL LOOP | 4 To 20 MA |
| Static Destruction Limit | 40 V, Internal Current Limit Approx. 40 MA |
| Model Number | 3730 |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Mounting Compatibility | GULDE Full Series And Other Actuators Meeting IEC/VDI/NAMUR Standards |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC Standard, Min. 8.5V (analog) / 9.0V (HART) |
| Output Action | 0.5 To 7 Bar, Single-acting, Reaches 95% Of Supply |
| Air Supply | Max 7 Bar, Requires Clean Dry Air Per ISA 7.0.01 Standard |
| Operating Temperature | -40 To 85 °C, LCD May Fail Below -20 °C |
| Name | Chinese Control Valve With Neles Valve Positioner NDX Mesto And Pnematic Actuator |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Product Name | Original Flowserve Positioner UAS Logix 3200 MD Pneumatic Digital Valve Positioner With Lot Of Stock |
|---|---|
| Model | SA/CL |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Pressure | High Pressure |
| Operating Temperature | -20 To 55°C (-4 To 122°F) |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
|---|---|
| Diagnostics | No |
| Type | Digital Valve Positioner |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, RCM |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Type | Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Storage Temperature Limits | -58°F To 200°F (-50°C To 93°C) |
| Relative Humidity | 10 To 90% Non-condensing |
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi |
| Valve Type | Ball Valve, Butterfly Valve, Check Valve, Gate Valve, Globe Valve, Diaphragm Valve |