| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
|---|---|
| Model Number | SVI II |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Air Source Pressure | 0.2~0.8MPa |
|---|---|
| Temperature | -30℃~+70℃ (Standard) |
| Protection Rating | IP65 |
| Basic Error | ≤±1% |
| Input Signal | 4~20mA DC |
| Diagnostics | Yes |
|---|---|
| Protection Class | IP66 |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Packaging Details | Cardboard box |
| Housing Material | Low Copper Chromated Aluminum (ASTM A360) |
|---|---|
| Protection Rating | IP66 / NEMA 4X |
| Weight | 2 Kg (4.5 Lb) |
| Input Power/Signal | 3.2-24 MA; Compliance: 9 VDC At 20 MA, 11 VDC At 4 MA |
| Optional Outputs | Two Solid-state Switches (1A/30 VDC); 4-20 MA Position Retransmit |
| Housing Material | Low Copper Chromated Aluminum (ASTM A360) |
|---|---|
| Protection Rating | IP66 / NEMA 4X |
| Weight | 2 Kg (4.5 Lb) |
| Input Power/Signal | 3.2-24 MA; Compliance: 9 VDC At 20 MA, 11 VDC At 4 MA |
| Optional Outputs | Two Solid-state Switches (1A/30 VDC); 4-20 MA Position Retransmit |
| Power Supply | Loop Powered From 4-20mA Control Signal |
|---|---|
| Load Voltage | 11.0 VDC At 20 MA DC / 10.0 VDC At 4 MA DC |
| Acting Type | Single Or Double |
| Supply Medium | Air Or Nitrogen |
| Digital Communicatin | HART 7 |
| Input Resistance | 400 Wmax/20 MA |
|---|---|
| Approval Bodies | Intrinsically Safe CCC |
| Weight | 1.7kg(3.7 Lbs) |
| Vibration Characteristics2G At 5 To 400 Hz | 2G At 5 To 400 Hz |
| Input | 4 To 20 MA HART Communication |
| Power Supply | Two-wire, 4-20 MA ,10.0 VDC Plus Line Losses |
|---|---|
| Input Signal Range | 4 - 20 MA |
| Compliance Voltage | 10 To 32 VDC @ 20 MA |
| Effective Resistance | 500 Ω @ 20 MA Typical |
| Communications | HART Protocol (Logix 382X- Only) |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Input SignalProtocol | 4-20 MA DC Analog Control Signal |
|---|---|
| Power Supply | 8-30 VDC (Typical 24 VDC) |
| Operating Temperature | -40°C To 80°C (Standard -20°C To 80°C) |
| Mounting Type | Linear Or Quarter-Turn Pneumatic Actuators |
| Feedback Option | 4-20 MA Position Feedback (Available On 3200MD-0G-00) |