| Operating Temperature | -55°C To +85°C |
|---|---|
| Signal - Communication | HART 7 Over 4-20mA |
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Model Number | SVI3 Digital Valve Positioner |
| Pneumatics Action | Single Acting, Fail Safe;Rotary And Linear |
| Input Signal | 4-20mA With HART Protocol |
|---|---|
| Supply Pressure | 1.4~7 Bar |
| Operating Temperature | -40°C To +80°C |
| Protection Grade | IP66, Ex Ia IIC T5 |
| Material | Aluminum Housing With Anti-corrosion Protection |
| Calibration | Field Adjustable (zero, Span, Action) |
|---|---|
| Materials (Housing) | Aluminum, Stainless Steel, Or Coated Cast Iron |
| Air Consumption (Steady State) | Low, Typically < 0.1 SCFM |
| Process/Valve Temperature Range | -196°C To +450°C |
| Input Signal (Electro-Pneumatic) | 4-20 MA DC (Standard) |
| Mounting | Direct Mount On Linear (stem) Or Rotary (ISO 5211) Actuators |
|---|---|
| Input/Output Connections | Conduit Entries Or Integral Connectors |
| Enclosure Rating | Minimum IP66 / NEMA 4X; Explosion-proof Options Available |
| Linearity | ±0.5% To ±2.0% Of Span |
| Output Air Pressure | 0 To 100% Of Supply Pressure |
| Type | Electro-Pneumatic / Pneumatic Valve Positioner |
|---|---|
| Supply Air Pressure | Typically 1.4 To 7 Bar (20 To 100 Psig) |
| Hazardous Area Approvals | ATEX, IECEx, FM, CSA (for Certified Models) |
| Input Signal (Pneumatic) | 3-15 Psi (0.2-1.0 Bar) |
| Process/Valve Temperature Range | -196°C To+450°C |
| Signal - Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
|---|---|
| Diagnostics | Standard Diagnostics; Advanced Diagnostics |
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe Rotary And Linear |
| Product Name | Fisher DVC2000 Valve Positioner And China Pneumatic Control Valve |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Deviation | ≤1 % |
|---|---|
| Application | Industry |
| Direction Of Action | Reversible |
| Temperature | ≤0.15 %/10 K |
| Sensitivity | ≤0.1 % |
| Min/Max Current | 3.2 MA/24 MA |
|---|---|
| Humidity Limits | 100% RH Non-condensing |
| Product Name | Masoneilan Valve Positioner |
| Ambient Temperature | -40 To 85°C (-40 To 185°F) |
| Warranty | 1 Year |
| Calibration | Field Adjustable (zero, Span, Action) |
|---|---|
| Type | Electro-Pneumatic / Pneumatic Valve Positioner |
| Hazardous Area Approvals | ATEX, IECEx, FM, CSA (for Certified Models) |
| Supply Air Connection | 1/4" NPT (common) |
| Input Signal (Pneumatic) | 3-15 Psi (0.2-1.0 Bar) |