| Minimum Required Operating Current | 3.6 MA |
|---|---|
| Input Pressure Range | 1.5 To 6.0 Bar |
| Repeatability | < 0.25% |
| Weight Of Valve Positioner | 3.5 Kg |
| Communication | HART 5, 6 And 7 |
| Condition | New Original |
|---|---|
| Country Of Origin | China Or Germany |
| Power | Electric |
| Structure | Integral Controls |
| Port Size | Customized |
| Model | Spirax Sarco SP7-10, SP7-11 And SP7-12 Smart Valve Positioners With EZ Control Valve |
|---|---|
| Connection Type | 2 Wire |
| Output Signal | 4 ~ 20 MA DC |
| Brand | Spirax Sarco |
| Bus/Sensor | 4-20 MA Transmitter |
| Product Name | TopWorx PD Series Smart Valve Positioner |
|---|---|
| Configurable Alarms | (PD100) No;(PD200) Yes |
| Air-Supply Pressure | 2.8 To 8 Bar (40 To 116 Psi) |
| Actuator Action | Rotary & Linear, Single & Double, Direct (DA) & Reverse (RA) |
| Temperature Range | -40°C To +65°C (-40°F To +149°F) |
| Product Name | TopWorx PD Series Smart Valve Positioner |
|---|---|
| Configurable Alarms | (PD100) No;(PD200) Yes |
| Air-Supply Pressure | 2.8 To 8 Bar (40 To 116 Psi) |
| Actuator Action | Rotary & Linear, Single & Double, Direct (DA) & Reverse (RA) |
| Temperature Range | -40°C To +65°C (-40°F To +149°F) |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box/non-fumigation wooden box |
|---|---|
| Brand Name | FOXBORO |
| Model Number | FOXBORO SRD991 |
| Valve Type | Ball Valve, Butterfly Valve, Diaphragm Valve |
|---|---|
| Supply Pressure | 20 To 100 Psi (filtered, Dry, Oil Free Air) |
| Air Consumption | 0.9 SCFM @ 20 Psi |
| Air Connections | 1/4" NPT |
| Operating Temperature | -4 To 176 °F |
| Torque Range | 10 Nm To 32 000 Nm |
|---|---|
| Seal Protection | IP68 |
| Output Speed | 4 To 180 Rpm |
| Ambient Temperature | - 30 °C To +70 °C |
| Version For Longer Running | S2 - 30 Min Duty |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |