| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
|---|---|
| Supply Pressure(Single-Acting) | 20 To 100 Psi Max (1.4 To 6.9 Bar) |
| Supply Pressure(Double-Acting) | 20 To 150 Psi Max (1.4 To 10.3 Bar) |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe;Rotary And Linear |
| Signal - Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Operating Values | 0/4 To 20 MA |
|---|---|
| Input Signal | Um = 250 V |
| Output Circuit | Ex Ia IIC |
| Compliance | EX EAC CE |
| Application Industry | Oil & Gas (Upstream & Midstream) |
| Weight | 2.25 Kg To 9.9 Kg Depending On Model Variant |
|---|---|
| Mounting Compatibility | Rotary/linear Actuators |
| Protocols | HART 5/7, Foundation Fieldbus, Profibus PA |
| Ambient Temperature | -20 °C To +85 °C (standard); Options Down To -55 °C Available |
| Valve Type | Control Valve |
| Signal - Communication | HART 7 Over 4-20mA |
|---|---|
| Diagnostics | Positioner Diagnostics/Advanced Diagnostics/Online Valve Diagnostics |
| Construction / Materials | Copper-free Aluminum Housing/Optional 316SS Housing |
| Operating Temperature | -55°C To +85°C |
| Pneumatics Action | Single Acting, Fail Safe /Rotary And Linear |
| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
|---|---|
| Ambient Air Temperature For Operation | -40...80 °C (-40...176 °F) |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Maximum Pressure | 6 Bar ,90 Psi |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Power Source | Local |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal Range | 4 - 20mA Nominal |
|---|---|
| Maximum Air Supply Pressure | 7bar G |
| Minimum Air Supply Pressure | 1.4bar G |
| Operating Temperature | -10°C - 80°C |
| Minimum Input Signal (loop - Powered) | 3.6mA |
| Class Of Protection | IP65 |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... + 50°C /-40 ... + 65°C |
| Input | 4-20mA |
| Condition | New |
| Packaging Details | As required |
| Torque Range | 35-3000N.m |
|---|---|
| Noise Levels | Less Than 75dB Within 1m |
| Degree Of Protection | IP67,optional IP68 |
| Working System-Adjustable Type | S4-25%, Maximum Of 600 Triggers Per Hour |
| Input Signal-Adjustable Type | 4-20mA,0-10V;2-10V |
| Power Supply | Loop Powered From 4-20mA Control Signal |
|---|---|
| Load Voltage | 11.0 VDC At 20 MA DC / 10.0 VDC At 4 MA DC |
| Acting Type | Single Or Double |
| Supply Medium | Air Or Nitrogen |
| Digital Communicatin | HART 7 |