| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
|---|---|
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
| Ambient Air Temperature For Operation | -40...80 °C (-40...176 °F) |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Type | Electro Pneumatic Valve Positioner |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Safety Certifications | NIL |
| Communication Platform | HART |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
| Warranty | 1 Year |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Type | Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Condition | New |
| Model Number | SVI1000 |
| Supply Pressure | 20 - 100 Psi (1.4 – 7 Bar) |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Min./ Max.Current | Min./ Max.Current |
|---|---|
| Air Consumption | Sup= 1.4~6 Bar |
| Protection Class | IP66 |
| Body Material | Aluminium |
| Air Supply Pressure | 1.4 - 7.0 Bar ( 20 - 100 Psi ) |
| Condition | New And Origin |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Mounting Type | Actuator Mounted |
| Warranty | 1 Year |
| Model Number | 3582i |
| Product Name | Neles ND7000 Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Communication | HART |
| Diagnostics | Yes |
| Protection Class | IP66 |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Accessories | Solenoid Valve |
|---|---|
| Power | 0.2-2.2KW |
| Body Design | Short Pattern |
| Control Range | 0-100% |
| Temperature Of Media | Low Temperature |
| Supply Media | Air Oil Gas |
|---|---|
| Temperature | -40 ° +85° |
| Single Weight | 3kg |
| Sub-Type | Digital |
| Application | Industrial |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Packaging Details | Cardboard box |