| Accuracy | ±0,05% To ±0,5% |
|---|---|
| Material | Cast Steel, Stainless Steel, PVDF |
| Model Number | OAP/OC/OI/OK/OP/OD/Flowal Plus |
| Repeatability | ±0,02% |
| Process Pressure | Max. 100 Bar Bar (1,450 Psi) |
| Type | Vortex Flowmeter |
|---|---|
| Connectivity | Flange |
| Material | Stainless Steel, Nickel Alloy, Carbon Steel |
| Operating Temperatures | -330°F To 800°F (-200°C To 427°C) |
| Medium | Gas, Liquid, Steam |
| Material | STAINLESS STEEL |
|---|---|
| Connectivity | Flange |
| Medium Temperature Range | -40 To +150 °C (-40 To +302 °F) |
| Type | Coriolis Meters |
| Measurement Range | 0 To 180 000 Kg/h (0 To 6615 Lb/min) |
| Product Name | Proline Promass F 300 Coriolis Flowmeter |
|---|---|
| Nominal Diameter Range | DN 8 To 250 |
| Measuring Range | 0 To 2 200 000 Kg/h (0 To 80 840 Lb/min) |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 63K |
| Sensor Housing Material | Standard: 1.4301 (304) /Option: 1.4404 (316/316L) |
| Type | Coriolis Meters |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Model Number | Proline Promass E 300 |
| Medium Temperature Range | -40 To +150 °C (-40 To +302 °F) |
| Inputs | Status Input 4-20 MA Input |
| Product Name | OPTISWIRL 4200 Vortex Flowmeter |
|---|---|
| Medium | Liquid, Gas, Steam |
| Process Pressure | Max. 100 Barg/ 1450 Psig |
| Measurement Principle | Vortex |
| Connectivity | Flange And Thread |
| Wetted Material | Stainless Steel; 316 / 316L And CF3M |
|---|---|
| Weight | Depends On Specific Instrument |
| Wireless Range | Internal Antenna (225 M) |
| Measuring Range | Up To 2000 Psi (137,89 Bar) Differential |
| Sensitivity | Up To 150:1 |
| Stirring Rate | 1500r/min±15r/min |
|---|---|
| Warranty | Up To 5-year Limited Warranty |
| Pressure | 2.5-6.4Mpa |
| Stability | ±1.0%FS/30min |
| Temperature Compensation | (0.1 To 60.0)oC (auto Or Manual) |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Pressure | High Pressure |
| Power | Manual |
| Conditional | New |
|---|---|
| Output Signal | 4 To 20 MA With HART |
| Heating Jacket | Class 150 |
| Temperature Sensor | Thermistor |
| Protection | IP66/67 (option: IP68) |