| Type | Vortex Flowmeter |
|---|---|
| Accuracy | +/-0.5% |
| Material | Aluminum Alloy, Stainless Steel |
| Protection Level | IP65 |
| Ambient Temperature | -20℃~+55℃ |
| Connectivity | Flange |
|---|---|
| Material | Stainless Steel, Nickel Alloy, Carbon Steel |
| Output | 4-20 MA With HART 5 Or 7 |
| Operating Temperatures | -330°F To 800°F (-200°C To 427°C) |
| Medium | Gas, Liquid, Steam |
| Volume Flow (option) | ±0.2 % O.r. ± 2 Mm/s (0.08 In/s) Flat Spec |
|---|---|
| Type | Digital |
| Accuracy | +/-0.05% |
| Medium | Air |
| Measuring Range | 0.5 M3/h To 263000 M3/h (2.5gal/min To 1665 Mgal/d) |
| Type | Ultrasonic Flow Meters |
|---|---|
| Accuracy | +/-1% |
| Connectivity | External Clip |
| Material | Stainless Steel |
| Medium Temperature | -30°C ~+90°C |
| Connectivity | Flange |
|---|---|
| Material | Stainless Steel, ABS, Metal |
| Standard Medium Temperature Range | -50 To +150 °C (-58 To +302 °F) |
| Max. Process Pressure | PN40 / Cl. 300 / 20K |
| Measurement Range | 0 To 2 200 000 Kg/h (0 To 80 840 Lb/min) |
| Volume Flow (standard) | ±0.5 % O.r. ± 1 Mm/s (0.04 In/s) |
|---|---|
| Type | Digital |
| Connectivity | Flange |
| Measuring Range | 0.5 M3/h To 263000 M3/h (2.5gal/min To 1665 Mgal/d) |
| Material | Stainless Steel |
| Medium | Liquid, Gas, Steam |
|---|---|
| Accuracy | +/-1%, +/-0.75%, +/-0.65% |
| Flow Rate | 0.2 To 2100 M³/h (0.15 To 1520 Ft³/min) |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 20K |
| Digital Communication | HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 20K |
|---|---|
| Outputs | 4-20 MA HART (passive) |
| Digital Communication | HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |
| Max. Measurement Error | Volume Flow (standard): ±0.5 % O.r. ± 1 Mm/s (0.04 In/s) |
| Power Supply | DC 12 To 35 V |
| Medium | Liquid, Gas, Steam |
|---|---|
| Accuracy | +/-1%, +/-0.75%, +/-0.65% |
| Flow Rate | 0.2 To 2100 M³/h (0.15 To 1520 Ft³/min) |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 20K |
| Digital Communication | HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |
| Medium | Liquid, Gas, Steam |
|---|---|
| Accuracy | +/-1%, +/-0.75%, +/-0.65% |
| Flow Rate | 0.2 To 2100 M³/h (0.15 To 1520 Ft³/min) |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 20K |
| Digital Communication | HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |