| Measuring Range | Up To 2000 Psi (137,89 Bar) Differential |
|---|---|
| Temperature Range | -200°C To +850°C |
| Sensitivity | Up To 150:1 |
| Flange Options | ANSI Class 150 To 1500 |
| Weight | Depends On Specific Instrument |
| Accuracy | ±0.5% Of Full Scale |
|---|---|
| Actuator | Electric |
| Temperature | 0-180℃ |
| Supply Air | None |
| Enclosure Material | Stainless Steel |
| Service Life Of The Power Module | Up To 10 Years, Replaceable On Site |
|---|---|
| Ingress Protection | Ip65, Ip67, Ip68, Ip66 |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Product Name | ROSEMOUNTE Pressure Transmitter 3051 |
| Type | Volumetric Flow Rate (differential Pressure) |
| Weight | 10-20KG |
|---|---|
| Inputs | Status Input 4-20 MA Input |
| Ambient Temperature Range | Standard: –40 To +60 °C (–40 To +140 °F) Option: –60 To +60 °C (–76 To +140 °F) |
| Type | Coriolis Flowmeter |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 63K |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Steel |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Pressure | High Pressure |
| Power | Hydraulic |
| Material | 316L Stainless Steel, Alloy C-276, Alloy 400 |
|---|---|
| Type | Volumetric Flow Rate (differential Pressure) |
| Service Life Of The Power Module | Up To 10 Years, Replaceable On Site |
| Certificate/Certification | SIL 2/3 WIEC 61508,NSF,NACE |
| Measuring Range Differential Pressure | 137,89bar (2000psi) |
| Precision | High Precision |
|---|---|
| Weight | Depends On Specific Instrument |
| Sensitivity | Up To 150:1 |
| Wetted Material | Stainless Steel; 316 / 316L And CF3M |
| Power Module Life | Up To 10-year Life, Field Replaceable (order Separately) |
| Process Connections | Threaded, Flange, Hygienic, Remote Seal |
|---|---|
| Wireless Range | Internal Antenna (225 M) |
| Rangedown | Up To 150:1 |
| Condition | New |
| Fluid Media | Air, Water, Oil, Gas |
| Flange Options | ANSI Class 150 To 1500 |
|---|---|
| Sensitivity | Up To 150:1 |
| Measurement Range | Digital Or Analog |
| Measuring Range | Up To 2000 Psi (137,89 Bar) Differential |
| Wireless Range | Internal Antenna (225 M) |
| Port | Main Ports In China |
|---|---|
| Connection Type | Flange, Thread |
| Pressure Rating | Class 125 To Class 300 |
| Flange Options | ANSI Class 150 To 1500 |
| Wetted Material | Stainless Steel; 316 / 316L And CF3M |