| Product Name | OPTISWIRL 4200 Vortex Flowmeter |
|---|---|
| Medium | Liquid, Gas, Steam |
| Process Pressure | Max. 100 Barg/ 1450 Psig |
| Measurement Principle | Vortex |
| Connectivity | Flange And Thread |
| Temperature | -40...+240°C / -40...+465°F |
|---|---|
| Ingress Protection | IP 66/67 |
| Pressure | Max. 100 Bar / 1450 Psi |
| Repeatability | ±0.1% Of Measured Value |
| Measurement Range | 4...20 MA (max. 20.8 MA) + HART Protocol |
| Wetted Material | Stainless Steel; 316 / 316L And CF3M |
|---|---|
| Sensitivity | Up To 150:1 |
| Flange Options | ANSI Class 150 To 1500 |
| Temperature Range | -200°C To +850°C |
| Measurement Range | Digital Or Analog |
| Accuracy | ±0.05%~±0.25% |
|---|---|
| Flow Rate | 0 To 80 840 Lb/min |
| Measurement Range | 0 To 2 200 000 Kg/h |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 63K |
| Material | Stainless Steel |
| Nominal Diameter Range | DN 8 To 250 |
|---|---|
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 63K |
| Inputs | Status Input ,4-20 MA Input |
| Temperature Range | -40 To +60 °C (-40 To +140 °F) |
| Power Supply | DC 24 V ,AC 100 To 230 V |
| Type | Vortex Flowmeter |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Temperature | Temperature |
| Ingress Protection | IP 66/67 |
| Pressure | Max. 100 Bar / 1450 Psi |
| Type | Vortex Flowmeter |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Process Pressure | Max. 100 Barg/ 1450 Psig |
| Digital Outputs | FOUNDATION Fieldbus, HART , Profibus-PA |
| Analogue Outputs | 4~20 MA |
| Type | Vortex Flowmeter |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Temperature | Temperature |
| Ingress Protection | IP 66/67 |
| Pressure | Max. 100 Bar / 1450 Psi |
| Medium Temperature Range | Standard: -40 To +260 °C (-40 To +500 °F) |
|---|---|
| Accuracy | ±0.75 % |
| Material | Stainless Steel, Alloy |
| Max. Process Pressure | PN 100, Class 600, 20K |
| Digital Communication | HART, PROFIBUS PA, FOUNDATION Fieldbus |
| Measurement Range | Liquids And Gases |
|---|---|
| Medium | Liquids, Gases |
| Warranty | 1 Year |
| Measurement Principle | Coriolis |
| Ultra-low And High-temperature Media | -200...+400°C |