| Product Name | Spirax Sarco PN9000 Series Pneumatic Actuators Work With Spira-trolT K And L Series Control Valves |
|---|---|
| Model | Actuators |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Pressure | High Pressure |
| Operating Temperature | -20 To 55°C (-4 To 122°F) |
| Supply Media | Air |
|---|---|
| Diagnostics | No |
| Safety Certifications | NIL |
| Input Signal | Electric |
| Mounting Type | Actuator Mounted |
| Diagnostics | No |
|---|---|
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Input Signal | Electric |
| Mounting Type | Actuator Mounted |
| Model Number | DVC6200 |
| Product Name | Fisher DVC2000 Valve Positioner And China Pneumatic Control Valve |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Electric |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog, Discrete Alarms |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Electric |
| Mounting Type | Actuator Mount |
| Data Interface | Wired |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Supply Media | Air, Non Corrosive Gas |
| Input Signal | Electric |
| Operating Limits Valve Size | DN 25 - DN 400 | 1" - 16" |
|---|---|
| Operating Limits Pressure Class Inlet Flange | PN10 - PN400 | CL150 - CL2500 |
| Design | Pneumatically, Electropneumatically |
| Max. Operating Pressure | 315 Bar |
| Anbau An Type | 441 Up To DN 400, 457 Up To DN 150, 526 Up To DN 200 |
| Type Designation | Choke (control) Valve |
|---|---|
| Model | CHV - R |
| Scope | Sizes 2" - 14 |
| Rating | ASME Class 600 - 2500 Or API 3000 - 15000 |
| In Preference To | External Sleeve Choke Valve |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Humidity | 0-100% Non-condensing |
| Application Industry | MiningApplication Industry, Pulp & Paper, Steel & Primary Metals, Food & Beverage, Corn Wet Milling & Ethanol, Upstream Exploration & Production, Wastewater, Agriculture & Irrigation, Flood Control System, Pharmaceutical, Petrochemicals, Biofuels, Other In |
| Voltage Supply (maximum) | 30 VDC |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |