| Type | Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Warranty | 1 Year |
| Model Number | DVC6200 |
| Product Name | Flow Control Valve |
|---|---|
| Type | Butterfly Valves |
| Brand Name | Keystone |
| Model | F9 |
| Size | DN15 To DN100 |
| Warranty Period | 1 Year |
|---|---|
| Shutoff Class | Class IV (FCI 70-2) |
| Flow Characteristics | Equal Percentage |
| Critical Service | Dirty Service, Erosive |
| Valve Size | NPS 1, NPS 2 |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Operating Temperature | -50°C To +85°C |
|---|---|
| Model Number | SVI II |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Pneumatics Action | Single Or Double Acting, Fail Safe,Rotary And Linear |
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Product | Digital Positioner |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Temperature Range | -320 To +842 °F (-196 To +450 °C) |
| Customized Support | OEM |
| Size | 1/2 |
| Heating Jacket | Class 150 |
| Product Name | Chinese Control Valve With Fisher DVC6200 Valve Positioner And Fairchild Explosion-Proof Transducer TXI7800 Volume Boost |
|---|---|
| Brand | Fairchild |
| Model | TXI7800 |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Diameter Nominal | 2.5"(63mm), 4"(100mm),6"(150mm) |
|---|---|
| Condition | New And Origin |
| Hysteresis | 0.2% |
| Supply Pressure | 150 PSI |
| Input | 4-20 MA |