| Area Classification | Intrinsically Safe, Non-incendive For CSA And FM |
|---|---|
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, FISCO, Type N, Flame Proof, Non-incendive For FM |
|---|---|
| Communication Protocol | Profibus |
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Type | PD DVC6200 SIS |
|---|---|
| Communication Protocol | HART |
| Data Interface | Wired |
| Diagnosis | Yes |
| Input Signal | Electric, Pneumatic |
| Type | PD DVC6200 SIS |
|---|---|
| Communication Protocol | HART |
| Data Interface | Wired |
| Diagnosis | Yes |
| Input Signal | Electric, Pneumatic |
| Applicable Actuator | Pneumatic Single And Double Acting, Linear And Rotary Motion Actuator |
|---|---|
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Communication System | SFN Communication (Model AVP300/301/302)/HART6(Model AVP302) |
| Output Signal | 4-20 MA DC (Travel Transmission) |
| Lightning Protection | Peak Value Of Voltage Surge: 12 KV/Peak Value Of Current Surge: 1000 A |
| Pressure Rating | 150/300, 600, 900/1500, 2500 |
|---|---|
| Nominal Size | 1 1/2" To 36" |
| Fluid Temperature | -196 To +538°C |
| Connection Type | Flanged (RF, RTJ), Butt Weld, Socket Weld |
| Body Material | SCPH2/WCB, SCPH16/WC6, SCPL11/LCB, SCS13A/S8A, SCS14A/CF8M, SCS16/CF8C |
| Feature | Easy Commissioning With Fast, Simple Configuration |
|---|---|
| Model Number | Logix 520MD |
| Application Industry | Mining, Pulp & Paper, Steel & Primary Metals, Food & Beverage, Corn Wet Milling & Ethanol, Upstream Exploration & Production, Wastewater, Agriculture & Irrigation, Flood Control System, Pharmaceutical, Petrochemicals, Biofuels, Other Industries |
| Input Signal | Electric |
| Hysteresis | 0.2% |
| Type | 3610JP |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 Or 6-30 Psi, 0.2 -1.0 Or 0.4 -2.0 Bar, Pneumatic Signal |
| Safety Certification | NIL |
| Diagnosis | No |
| Input Signal | Electric |
| Temperature | ≤0.15 %/10 K |
|---|---|
| Model Number | 3730-3 Samson Valve Positioner |
| Media | Gas |
| Sensitivity | ≤0.1 % |
| Hysteresis | ≤0.3 % |
| Application | General |
|---|---|
| Material | Casting |
| Temperature Of Media | Medium Temperature |
| Pressure | Medium Pressure |
| Power | Pneumatic |