| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Product Name | Fisher DVC6200 Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Input Signal | Electric |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Type | Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Warranty | 1 Year |
| Mounting Type | Actuator Mounted |
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Actuator Mounted |
|---|---|
| Type | Digital Valve Positioner |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Area Classification | ATEX Group II Category 2 Gas And Dust, CUTR For Groups II/III Category 2 Equipment |
|---|---|
| Communication Protocol | 3-15 Or 6-30 Psi, 0.2 -1.0 Or 0.4 -2.0 Bar Pneumatic Signal |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Pneumatic |
| Max Outlet Pressure | 90 Psi |
| Type | 3620JP |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnosis | No |
| Input Signal | Electric |
| Type | 3582i |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnosis | No |
| Input Signal | Electric |
| Type | 3582i |
|---|---|
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnosis | No |
| Input Signal | Electric |
| Calibration | Fast, Accurate One Button Quick-Cal |
|---|---|
| Type | BALL VALVES, Globe Valves |
| Power | Pneumatic |
| Structure | Angle |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM, OEM, ODM, OBM |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Product Name | Fisher Valve Positioner |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |