| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | 1808/1098 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Attachment To | Linear Actuator, Single Acting |
|---|---|
| Condition | New |
| Pressure Setting Range | 5-100 Psi (0.35-7 Bar) |
| Customized Support | OEM |
| Diagnosticsue | Yes |
| Type | High-capacity, High-precision Digital Pneumatic Positioner |
|---|---|
| Flow Rate | Supply/Exhaust Cv Max 2.3 (high Flow); ≤0.3 (low Flow) |
| Certifications | Intrinsically Safe (Ex Ia), Explosion Proof (Ex D), IP66/NEMA 4X |
| Communication | 4-20mA, HART 7, USB, FDI Driver For DCS Connection |
| Operating Pressure | 2.5-10.4bar (fail Freeze 8bar, Natural Gas 6bar) |
| Level Measuring Range | 14 To 120 Inches 355 To 3048 Mm For 12400 Series |
|---|---|
| 12400 Output Signal | 4-20 MA HART Communication Two Wire Loop Powered |
| 12400 Body Material | Carbon Steel Stainless Steel Chrome Moly Optional Materials |
| BR200 BR400 Max Supply Pressure | 150 Psi 10.3 Bar 1 1 Input Output Ratio |
| BR200 BR400 Connection Size | 1 4 NPT Rc BR200 1 2 NPT Rc BR400 |
| Product Name | Welding Robot ABB Robot Arm IRB 1410 |
|---|---|
| Minimum Required Operating Current | -20 °C To +80 °C (-4 °F To +178 °F) |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Hysteresis | 0.2% |
| Accessories | Solenoid Valve |
|---|---|
| Power | 0.2-2.2KW |
| Body Design | Short Pattern |
| Control Range | 0-100% |
| Temperature Of Media | Low Temperature |
| Product Name | Fisher DVC6200 Digital Valve Positioner |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Input Signal | Electric |
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Input Signal | Electric |
|---|---|
| Position Control | Throttling Control, On/Off |
| Supply Media | Air, Natural Gas, Nitrogen |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Diagnostics | Yes |
| Communication Protocol | HART, 4-20mA Analog |
|---|---|
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | Yes |
| Input Signal | Electric |
| Max Outlet Pressure | 101 Psig |