| Size | 1” Through 12” (25 Through 300 Mm) |
|---|---|
| Ratings & Connections Flanged | ANSI 600 - 2500 UNI-DIN 100 - 400; Welded: BW Or SW |
| Pressure Rating | API 6A 10K Or 15K In Sizes 1" Through 6" |
| Body Materials | Carbon Steel; Stainless Steel; Chrome-moly |
| Actuators | Model 51/52/53 Pneumatic Piston; Model 87/88 Multi-spring-opposed Diaphragm; Cylinder |
| Housing Material | Aluminum |
|---|---|
| Static Destruction Limit | 100 MA |
| Deviation | ≤1 % |
| Shutoff Class | Class IV (FCI 70-2) |
| Intrinsic Safety | ATEX, STCC, GOST |
| Type | Butterfly Valves |
|---|---|
| Brand Name | Keystone |
| Model | F990 |
| MOQ | 1 Set |
| Size | DN15 To DN300 |
| Warranty Period | 1 Year |
|---|---|
| Certifications | PED, CUTR, ATEX, CRN |
| Application Scenario | Water, Steam, Gas, Etc |
| Critical Service | Dirty Service, Erosive |
| Output Characteristic | Linearity |
| Type | Butterfly Valves |
|---|---|
| Brand Name | Keystone |
| Model | F990 |
| MOQ | 1 Set |
| Size | DN15 To DN300 |
| Control Loop | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Operating Media | Air/Gas/Liquid |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Rotation Angle | Min 2.5° Max 100° |
| Storage | –20 To +70 °C |
| Type | Butterfly Valves |
|---|---|
| Brand Name | Keystone |
| Model | F990 |
| MOQ | 1 Set |
| Size | DN15 To DN300 |
| Product Name | Neles ND7000 Series Intelligent Valve Controller |
|---|---|
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
| Communication | HART |
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Diagnostics | Yes |
| Product Name | Pneumatic Parts ROTORK YTC SPTM-5V Smart Position Transmitter For Valve |
|---|---|
| Brand | ROTORK YTC |
| Model | SPTM-5V |
| Matrial | Alloy/Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Actuator | Pneumatic Diaphragm Actuator (standard) |
|---|---|
| Conditions | New |
| Application | Ethylene, Air Separation, LNG Liquefaction |
| Power | Pneumatic |
| Applicable Medium | Water, Oil, Liquefied Gas, Etc. |