| Valve Actuation | Manual Reset, Solenoid - Direct Acting |
|---|---|
| Body Material | Stainless Steel |
| Media | Air|Water |
| Pipe / Port Size | 1/4" |
| Port Type | NPTF |
| Trim Sizes | 3” Through 24” (80 Through 600 Mm) |
|---|---|
| Pipe Sizes | 3” Through 48” (80 Through 1200 Mm) |
| Ratings & Connections | Flanged: ANSI 150 - 2500 UNI-DIN 10 - 400; Welded: BW |
| Body Materials | Carbon Steel; Chrome-moly |
| Actuators | Model 87/88 Multi-spring Diaphragm; Model 37/38 Spring Diaphragm; Cylinder |
| Product Name | Fisher FIELDVUE DLC3010 DLC3020 DLC3020F Digital Level Controller |
|---|---|
| Brand | FISHER |
| Model | DLC3010 DLC3020 DLC3020F |
| Hazardous Area Classification | Ex H IIC Tx Gb |
| Accuracy | 0.15 |
| KVS Coefficient | 0.1 0.16 0.25 0.4 0.63 1.0 1.6 2.5 4.0 6.3 10 16 25 40 60 63 80 100 160 200 260 |
|---|---|
| Seat Ø [mm | 1 |
| Ambient Temperature | -40 … +60°C |
| Material | Steel |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |
| Operating Temperature Range | -40°C To +85°C |
|---|---|
| Positioning Accuracy | Typically ±0.5% |
| Mounting | Vertical Or Suspended Mounting Options |
| Valve Stroke Range | Typically 20mm, 40mm, 60mm, Or 100mm |
| Power Supply Voltage | 24VDC Or 110-240VAC |
| Area Classification | ATEX Group II Category 2 Gas And Dust |
|---|---|
| Certifications | ATEX, CUTR, PED |
| Communication Protocol | 2.0 Bar Pneumatic Signal |
| Diagnostics | No |
| Input Signal | Pneumatic |
| Operating | -40° F To 185° F (-40° C To 85° C) |
|---|---|
| Name | Masoneilan SVI FF |
| Ambient Humidity | 10 To 95% Non-condensing |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Protection Level | IP66 |
|---|---|
| Deadband Adjustment | Adjustable Deadband To Accommodate Different Applications |
| Diagnostic Function | It Can Automatically Detect Faults And Device Status, And Provide Warning And Fault Prompt Information |
| Local Display | 4-digit LCD Screen, Which Can Display Current Analog Input Value, Output Value, Set Value, And Device Status Information |
| Power Supply | 12-42V DC Power Supply |