| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Protection Level | IP66 |
|---|---|
| Deadband Adjustment | Adjustable Deadband To Accommodate Different Applications |
| Diagnostic Function | It Can Automatically Detect Faults And Device Status, And Provide Warning And Fault Prompt Information |
| Local Display | 4-digit LCD Screen, Which Can Display Current Analog Input Value, Output Value, Set Value, And Device Status Information |
| Power Supply | 12-42V DC Power Supply |
| Input Signal | 4-20mA DC, 1-5V DC, 0-10V DC, HART Protocol, Etc |
|---|---|
| Protection Level | IP66 |
| Diagnostic Function | It Can Automatically Detect Faults And Device Status, And Provide Warning And Fault Prompt Information |
| Accuracy | Up To 0.075% Under Nominal Conditions |
| Deadband Adjustment | Adjustable Deadband To Accommodate Different Applications |
| Operating Temperature Range | -40℃ To 70℃ |
|---|---|
| Digital Communication Interface | Optional RS485 Modbus RTU Or FOUNDATION Fieldbus Interface |
| Protection Level | IP66 |
| Deadband Adjustment | Adjustable Deadband To Accommodate Different Applications |
| Diagnostic Function | It Can Automatically Detect Faults And Device Status, And Provide Warning And Fault Prompt Information |
| Display Screen | LCD Display Screen, Which Can Display Current Position, Power Status, And Other Information |
|---|---|
| Ambient Temperature | -20℃ ~ +70℃ |
| Maximum Output Torque | 600 Nm |
| Installation Method | Bracket Or Flange Installation |
| Power Supply | 4V DC, 120V AC, Or 240V AC |
| Weight | 3.5KG |
|---|---|
| Maximum Output Torque | 600 Nm |
| Rated Pressure | Maximum 10 Bar |
| Display Screen | LCD Display Screen, Which Can Display Current Position, Power Status, And Other Information |
| Power Supply | 4V DC, 120V AC, Or 240V AC |
| Air Con | 0.082 To 0.637 Nm3/h @ 4.1 Bar |
|---|---|
| Temp | -52°C To 85°C (-61.6°F To 185°F) |
| Materials | Copper Free Aluminum, Stainless Steel |
| Repeatability | ≤0.25% |
| Air Cap | 30.6 Nm3/h @ 4.1 Bar (18 SCFM @ 60 Psi) |
| Input Signal | 4-20 MA HART |
|---|---|
| Air Supply | 1.4 To 10.3 Bar (20 To 150 Psig) |
| Protection Rating | IP66 |
| Operating Temperature | -40°C To 80°C (-40°F To 176°F) |
| Communication Protocol | HART 6/7 |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust Certifications CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, R |
|---|---|
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, RCM |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Diagnostics | No |
| PInput Signal | Electric |
|---|---|
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Operating Temperature | Standard Temperature, High Temperature |
| Certifications | Explosion Proof, Intrinsically Safe, Non-incendive, Dust |
| Model Number | 3582i |