| Air Supply | 1.4 To 6.0 Bar |
|---|---|
| Input Signal Range | 4-20 MA |
| Degree Of Protection | IP65 |
| Model Number | SP7 10-11 |
| Condition | New |
| Storage Temperature Limits | -58° F To 185° F (-50° C To 85° C) |
|---|---|
| Supply Pressure Effect | 0.05% Per Psi Unit |
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Repeatability | ± 0.3% Full Span |
| Temperature Effect | < 0.005% /° F Typical; -40° F To 180° F (< 0.01% /° C ) |
| Condition | New |
|---|---|
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
| Signal Communication | HART 5 Or 7 Over 4-20mA |
| Output Modules | P/P (3-15 Psi) Or I/P (4-20 MA; Optional 10-50 MA) |
|---|---|
| Supply Pressure Tolerance | Up To 150 Psi Without External Regulator |
| Shock & Vibration Handling | Up To 2 G And 500 Hz Vibration Frequency Support |
| Signal Split Range | 2-, 3-, Or 4-way Split Range |
| Air Consumption | ~0.25 SCFM (steady State) / Up To 0.31 SCFM (I/P Module) |
| Input Signal Range | 4-20 MA (split Range Minimum Amplitude 8 MA) |
|---|---|
| Air Supply | 20 To 100 Psig (regulate 5 To 10 Psi Above Actuator Spring Range) |
| Actuator Stroke | 20 Mm To 150 Mm Or 55 ° To 90 ° |
| Action | Single Acting/fail Vent/Double Acting |
| Operating Temperature | -4 °F To +158 °F |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Condition | New |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Air Supply Pressure | M-900 IA 150P Articulate Robot Heavy Mechanical Arm Cutting Robot |
| Accuracy | +/- 0.5 Percent Full Span |
| Case And Cover Material | Die Cast Aluminium |
|---|---|
| Model Number | SP500 |
| Enclosure Rating | IP65 |
| Operating Temperature | -10°C To +80°C |
| Condition | New |
| Product Name | Samson Positioner Valve Type 3731-3 3730-2 3730-3 3730-4 3730-5 And Digital Positioner For Valve |
|---|---|
| Brand | SAMSON |
| Model | 3730 |
| Matrial | Aluminum /stainless Steel |
| Valve Style | Positioner |
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
|---|---|
| Diagnostics | Yes |
| Power Source | Local |
| Area Classification | Explosion Proof, Intrinsically Safe, FISCO, Type N, Flame Proof, Non-incendive For FM |
| Communication Protocol | 4-20 MA HART |
| Output Speed | 4 To 180 Rpm |
|---|---|
| Model Number | DVC6200/ DVC2000/ DVC7k/ DVC510si |
| Media | Gas |
| Torque Range | 10 Nm To 32 000 Nm |
| Temperature Of Media | High Temperature |