| Output Speed | 4 To 180 Rpm |
|---|---|
| Model Number | DVC6200/ DVC2000/ DVC7k/ DVC510si |
| Media | Gas |
| Torque Range | 10 Nm To 32 000 Nm |
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Diagnostics | No |
|---|---|
| Process Control | Flow, Pressure, Temperature, Level |
| Communication Protocol | 4-20mA Analog |
| Data Interface | Wired |
| Input Signal | Electric |
| Temperature Range | -40 ... +85 °C / -40 ... +185 °F, Standard Version |
|---|---|
| Protection Class | IP66 / NEMA 4X Enclosure |
| Diagnostics | Yes |
| Communication | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Packaging Details | Wooden box + protection |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Repeatability | ≤ ±0.3% |
|---|---|
| Housing Material | Aluminum |
| Ambient Temperature | -40 °C To +80 °C |
| Air Consumption | 0.24 Normal M³/h At 1.4 Bar (approx.) |
| Supply Pressure | 1.4 To 6.9 Bar (20 To 100 Psi) |
| Air Capacity | 30 .6 Nm 3 /h @ 4 .1 Bar (18 SCFM @ 60 Psi) |
|---|---|
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Air Consumption | 0 .082 To 0 .637 Nm 3 /h @ 4 .1 Bar (0 .048 To 0 .375 SCFM @ 60 Psi |
| Condition | New |
| Packaging Details | cardboard box |
| Input Signal | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Temperature Range | -40 To +130 °C |
| Operating Range | -10 To +114 % |
| Compliance | EAC CE |
| Characteristic | Linear |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Repeatability | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Air Supply Pressure | Single-Acting(1.4 To 6.9 Bar), Double-Acting(1.4 To 10.3 Bar) |
| Linearity | +/- 1 Percent Full Scale |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Body Material | Brass |
| Port Size | 1/2 "; 3/8 "; 1 " |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Body Material | Brass |
| Port Size | 1/2 "; 3/8 "; 1 " |