| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Temperature Of Media | Normal Temperature |
| Body Material | Brass |
| Port Size | 1/2 "; 3/8 "; 1 " |
| Product Name | TopWorx PD Series Smart Valve Positioner |
|---|---|
| Configurable Alarms | (PD100) No;(PD200) Yes |
| Air-Supply Pressure | 2.8 To 8 Bar (40 To 116 Psi) |
| Actuator Action | Rotary & Linear, Single & Double, Direct (DA) & Reverse (RA) |
| Temperature Range | -40°C To +65°C (-40°F To +149°F) |
| Supply Pressure | 0.14 To 0.7 MPa= 1.4 To 7 Bar = 20 To 102 Psi |
|---|---|
| Ingaress Protection | IP66 |
| Weight | 2.7kg/2.8kg |
| Flow Capacity | 80 LPM (sup = 0.14 MPa)2.83 CFM (sup = 20 Psi) |
| Repeatability | ±0.5% F.S |
| Certifications | CSA, FM, ATEX, IECEx, CUTR, PED, UL, Peso, KGS, INMETRO, NEPSI, ANZEx |
|---|---|
| Shell Material | Industrial Aluminum Housing |
| Model Number | DVC2000 |
| Warranty | 1 Year |
| Diagnostics | Yes |
| Condition | New |
|---|---|
| Minimum Current Signal | 3.2 MA |
| Supply Pressure | 20 To 150psi |
| Air Delivery | 280 SLPM @ 30psi |
| Pneumatics | Air Or Sweet Natural Gas – Regulated And Filtered |
| Valve Size | 1 · 1½ · 2 · 2½ · 3 · 4 |
|---|---|
| Material | Steel |
| Pressure Rating | Class 125 Class 150 Class 300 |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |
| Degree Of Protection | IP 54 |
| Features | Easy, Simple, Accurate |
|---|---|
| Materials | Copper-free Aluminum Housing |
| Hysteresis + DeadBand | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Model Number | SVI II |
| Repeatability | +/- 0.3 Percent Full Span |
| Input Signal | 4~20mA DC |
|---|---|
| Impedance | 500Ω (20mA DC) |
| Supply Pressure | 0.14~0.7MPa |
| Stroke | 10~150mm 0~90º |
| Air Connection | PT1/4, NPT1/4 |
| Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Temperature Of Media | High Temperature |
| Air Connections | G Or NPT |
| Input Signal | 4-20 MA DC |
| Linearity | <0.4% |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |