| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | SRD991 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Warranty | 3 Years |
|---|---|
| Model Number | DVC6200 |
| Mounting Type | Integral Mounted |
| Data Interface | Wired |
| Max Outlet Pressure | 145 Psig |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box/non-fumigation wooden box |
|---|---|
| Brand Name | FOXBORO |
| Model Number | FOXBORO SRD991 |
| Product Name | TopWorx PD Series Smart Valve Positioner |
|---|---|
| Configurable Alarms | (PD100) No;(PD200) Yes |
| Air-Supply Pressure | 2.8 To 8 Bar (40 To 116 Psi) |
| Actuator Action | Rotary & Linear, Single & Double, Direct (DA) & Reverse (RA) |
| Temperature Range | -40°C To +65°C (-40°F To +149°F) |
| Input Pressure | 1.4...6 Bar |
|---|---|
| Maximum Hysteresis | 0.3 % |
| Ambient Air Temperature For Operation | -40...80 °C (-40...176 °F) |
| Communication Port Protocol | HART, 4...20 MA Profibus FOUNDATION Fieldbus |
| IP Degree Of Protection | IP66 |
| Minimum Required Operating Current | 3.6 MA |
|---|---|
| Input Pressure Range | 1.5 To 6.0 Bar |
| Repeatability | < 0.25% |
| Weight Of Valve Positioner | 3.5 Kg |
| Communication | HART 5, 6 And 7 |
| Power Supply | Loop Powered From 4-20mA Control Signal |
|---|---|
| Load Voltage | 11.0 VDC At 20 MA DC / 10.0 VDC At 4 MA DC |
| Acting Type | Single Or Double |
| Supply Medium | Air Or Nitrogen |
| Digital Communicatin | HART 7 |
| Ingress Protection Rating | IP66 |
|---|---|
| Normal Operating Temperature Range | -25℃~80℃ (standard Type) |
| Pressure Gauge Connection Size | PT1/8, NPT1/8 |
| Input Pressure Range | 0.14~0.7MPa |
| Input Current Range | 4~20mA DC |
| Colour | Grey |
|---|---|
| Mode Of Action | Double Acting |
| Repeatability | ≤0 .25% |
| Temperature | -40 ° +85° |
| Supply Media | Air Oil Gas |