| Port | Main Ports In China |
|---|---|
| Product Name | Pressure Reducing Valve |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box Dimension: Weight Aluminum: 3.5 kg (7.7 lbs) Stainless Steel: 8.6 kg (19 lbs) |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month |
| Place of Origin | Singapore |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Model Number | 3582I |
| Seal | NBR, EPDM, FKM |
| Duty Cycle | 100% Continuous Rating |
| Display Type | LCD Display |
|---|---|
| Temperature Resolution | 0.05°C |
| Communication Interface | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Material | Aluminum, Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Operating Temp. Range | -40°C To +85°C |
|---|---|
| Communication Protocol | HART (optional) |
| Repeatability | ≤0.5% |
| Enclosure Protection | IP66 / NEMA 4X |
| Air Consumption | Low Consumption Design |
| Input Signal | 4-20 MA |
|---|---|
| Supply Pressure | 1.4 - 7 Bar (20 - 100 Psi) |
| Operating Temperature | -40°C To +85°C |
| Enclosure Protection | IP66 / NEMA 4X |
| Repeatability | ≤0.5% |
| Attachment | Pipe Or Wall Mounting |
|---|---|
| Mounting Position | Upright, Condensate Drainage Downwards |
| Ambient Temperature | -40 … +60°C |
| Material | Steel |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |
| End Style | FNPT |
|---|---|
| Standards And Approvals | ASTM A126 Class B Body |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Cast Iron |
| Condition | New |
| Supply | Pneumatic System |
|---|---|
| Pressure Range | 0.01-0.8MPa |
| Protection | Dustproof Waterproof |
| Operation | Manual Drainage |
| Accuracy | High Precision Control |
| Supply | Pneumatic System |
|---|---|
| Pressure Range | 0.01-0.8MPa |
| Protection | Dustproof Waterproof |
| Operation | Manual Drainage |
| Accuracy | High Precision Control |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |