| Repeatability | ≤ 0.25% |
|---|---|
| CONTROL LOOP | 4 To 20 MA |
| Stability | ≤ 0.4% |
| Linearity | +/-1.25% |
| COMMUNICATION | HART® |
| Pressure Range | 5-100 Psi (35-700 KPa), (0.35-7 Bar) |
|---|---|
| Certifications | CE, PED, CUTR, ATEX |
| Inlet Pressure Rating | 210 Psi (1.5 MPa, 15 Bar) Maximum |
| Connection | 1/4 NPT |
| Packaging Details | Export wooden boxes for foreign trade, IPPC sterilized wooden boxes and plywood boxes for export customs inspection-free. Size: 60*30*40 (cm) |
| Port | Main Ports In China |
|---|---|
| Product Name | Pressure Reducing Valve |
| Packaging Details | Packing type: cardboard box Dimension: Weight Aluminum: 3.5 kg (7.7 lbs) Stainless Steel: 8.6 kg (19 lbs) |
| Supply Ability | 100 Set/Sets per Month |
| Place of Origin | Singapore |
| Warranty | 1 Years |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Model Number | 3582I |
| Seal | NBR, EPDM, FKM |
| Duty Cycle | 100% Continuous Rating |
| Display Type | LCD Display |
|---|---|
| Temperature Resolution | 0.05°C |
| Communication Interface | HART, FOUNDATION Fieldbus, Profibus PA |
| Material | Aluminum, Stainless Steel |
| Warranty | 1 Year |
| Attachment | Pipe Or Wall Mounting |
|---|---|
| Mounting Position | Upright, Condensate Drainage Downwards |
| Ambient Temperature | -40 … +60°C |
| Material | Steel |
| Weight, Approx. | 1.8 Kg |
| End Style | FNPT |
|---|---|
| Standards And Approvals | ASTM A126 Class B Body |
| Warranty | 1 Year |
| Material | Cast Iron |
| Condition | New |
| Set Point | 4 To 20 MA |
|---|---|
| Valve Travel | 3.6 To 300 Mm |
| Opening Angle | 24 To 100° |
| Material | Steel |
| Communication | HART® Field Communication Protocol |
| Type Of Connection | With Yoke |
|---|---|
| Travel | 15 Or 30 Mm |
| Travel Limitation | Between 10 And 100 % Of The Rated Travel |
| Material | Steel |
| Manual Override | 4 Mm Hex Wrench |
| Type | MG10 |
|---|---|
| Payload | 10kg/20.046lb |
| Pulling Force | 300N |
| Magnetism Resolution | 10steps |
| Motor | Integrated, Electric BLDC |